Po stopách studie o dopadech TTIP na Českou republiku

Jak upozornil server Zvědavec, v květnu 2015 vypsalo Ministerstvo průmyslu tendr na „Studii dopadů uzavření Transatlantického obchodního a investičního partnerství mezi EU a USA (TTIP) na ČR a její hospodářství I." v hodnotě 574 750 Kč včetně DPH. Tento tendr vyhrála Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). AMO o sobě na svých webových stránkách píše:  AMO je nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů. AMO poskytuje prostor pro vyjadřování a realizaci idejí, myšlenek a projektů sloužících k rozvoji vzdělanosti, porozumění a tolerance mezi lidmi....AMO je jedinečnou transparentní platformou, která zprostředkovává dialog mezi zástupci široké veřejnosti, akademické sféry, občanského sektoru, politiky a byznysu. Dlouhodobě podporuje zájem občanů České republiky o mezinárodní otázky a poskytuje informace nezbytné pro utváření vlastního názoru na současné dění doma i ve světě.

Nemusíme ale chodit daleko, abychom zjistili, co je tento spolek zač. AMO je totiž součástí mezinárodní sítě navzájem propojených neziskových predátorů, kteří prosazují agendu Evropské unie. AMO na svých stránkách uvádí, že je členskou organizací těchto uskupení: PASOS, DEMAS, Eastern Partnership Civil Society Forum, EU-Russia Civil Society Forum, Anna Lind Foundation a Visa-free Europe.

Většinu těchto organizací si projdeme postupně:

PASOS je další evropský projekt s cílem chránit demokracii a lidská práva. Mezi dárci je uvedena Evropská unie, NATO, americký National Endowement for Democracy a Sorosova neziskovka Open Society.

DEMAS je dosti podivné uskupení. AMO byl jeho zakladatelem, součástí uskupení jsou Amnesty International, Forum 2000, Člověk v tísni a mj. také sdružení Občanské Bělorusko, jehož členy jsou bývalý český prezident Václav Havel a europoslanec a senátor za TOP09 Jaromír Štětina, poradce Václava Havla Martin Vidlák a také bývalý ministr vnitra Jan Ruml. DEMAS platí částečně České Ministerstvo zahraničí.

Dalším evropským projektem je i Eastern Partnership Civil Society Forum. Tato neziskovka byla spuštěna v Praze v roce 2009 a má za úkol přivést Arménii, Ázerbájdžán,  Bělorusko, Gruzii, Moldavsko a Ukrajinu blíže k EU.

EU-Russia Civil Society Forum je dalším článkem predátorské sítě nevládních organizací. Cílem této organizace je koordinace občanskoprávních organizací z Ruska a Evropské unie. Mezi „experty,“ kteří tento projekt podpořili, je i Karel Schwarzenberg. Najdeme zde spoustu lidskoprávních aktivistů z Ruska. Několik analytiků AMO píše analýzy právě i pro tento institut.

Kromě TTIP se AMO účastnilo také analýz a přednášek o krizi na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že všechny výše zmíněné organizace fungují jako příjemci přerozdělených peněz ze zahraničí, můžeme s naprostou jistotou říct, že AMO je součástí nadnárodního gangu neziskových organizací. Všechny tyto organiazce se de facto zaobírají integrací států východní Evropy do Evropské unie, lidskými právy ve státech východní Evropy a svými kroky naznačují, že jejich cílem je kritika poměrů v těchto zemích.

Jak moc této organizaci Ministerstvo průmyslu a obchodu věří ve studii dopadů Transatlantické investiční smlouvy? Je právě jejich analýza, kde předpovídají růst mezd a zaměstnanosti, důvodem, proč ministr průmysl a obchodu Jan Mládek označil kritiku TTIP za konspirační teorie?

8.června 2015 přijela na Mládkovo přání do Prahy eurokomisařka Cecilie Malmströmová, aby obhajovala TTIP. Vedle premiéra Bohuslava Sobotky a Mláda prohlásila, že TTIP se musí stihnout, dokud je v Bílém domě Barack Obama. Je tedy jasné, že česká vláda dělá vše proto, aby TTIP prosadila na veřejnosti. A to dokonce na základě zaujaté studie.

Zdroje: ZvědavecAMO

Podpořte WertyzReport!

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články