TPP je psychologickým nástrojem USA - He Yafei

Na první pohled je Trans-pacifické partnerství o obchodu a investicích. Pokud se ale podíváme blíž, je chytrým krokem Spojených států pro nastavení vyšší laťky pro Čínu v globálním obchodu a investicích.

TPP se stala ekonomickým nástrojem pro implementaci washingtonské strategie „znovu vyrovnání Asii,“ která nese geopolitické důsledky. Prostřednictvím TPP USA očekávají získání kontroly nad vytvářením pravidel světového obchodu, protože se obávají rostoucího vlivu rozvíjejících se zemí zastoupených Čínou v takových institucích jako je G20, Světová obchodní organizace a Asijsko-pacifická ekonomická spolupráce. TTP je bohužel jedna z více jak 250 obchodních dohod; nemůže být vším.

Dohoda o volném obchodu v některých ekonomikách vede k „vytvoření obchodu“ a „obchodnímu transferu,“ ten „obchodní transfer“ je ale škodlivý pro outsidery, mezi ekonomikami sníží nebo zničí obchodní bariéry. Kolik obchodů se uskuteční v rámci TPP? Moc ne, protože 80 procent členů TTP vyváží do USA už teď bez cla, zatímco vyšší podíl zboží vyrobeného v Číně má výhodu. Daňové změny vyplývající z TTP ovlivní převážně zemědělskou produkci v USA, Japonsku, Kanadě a Austrálii.

A navíc, další členové TTP jako Austrálie, Nový Zéland, Peru a Chile podepsaly vzájemné obchodní dohody s Čínou a dohoda Čína-ASEAN zahrnuje další členy TPP – Vietnam, Singapur, Brunej a Malajsii. Všechno to omezí negativní dopady TTP na Čínu.

Další fakt: Kromě Severoamerické obchodní úmluvy, americký obchod s dalšími členy TPP tvoří něco málo přes 400 miliard dolarů ročně, zatímco obchod USA s Čínou přesahuje 600 miliard dolarů, to je deset procent celého amerického obchodu, obchod s Japonskem v porovnání tvoří jen  4,2 procenta.

TPP je tak spíše psychologickým nástrojem využitým USA pro „planý poplach“ a je nepravděpodobné, že bude mít dopad na čínský zahraniční obchod následující rok. TPP ovlivní jen čínské střednědobé a dlouhodobé ekonomické reformy. Jako regionální dohoda TPP zdůrazňuje politiky „v rámci hranic“ a pravidla spojena s obchodem, jako jsou např. pracovní standardy, ochrana životního prostředí, ochranu duševního vlastnictví a státem vlastněných podniků.

Spousta pravidel, které TPP pokrývá, je součástí probíhajících čínských reforem. Bude možná složité jich dosáhnout v krátkodobém horizontu, ale ne ve střednědobém nebo dlouhodobém.

Členové TPP také zahrnují pokročilé a méně pokročilé ekonomiky a spousta z nich čelí stejným výzvám, kterým Čína. Vezměte si například systém provádění malých objednávek (SOE); procentní podíly pro Singapur a Malajsii jsou podobné. Pokud se mohou vypořádat s pravidly TTP ohledně SOE, Čína by neměla mít velké problémy.

A co víc, spousta pravidel TTP zastupuje současné trendy ve světovém obchodu a svět je eventuálně akceptuje. Tyto nové standardy mohou představovat výzvu čínským snahám pro zlepšení jejích průmyslů, eventuálně se mohou objevit příležitosti pro prosazení dalších ekonomických reforem. Čína tedy nemá důvod nehrát svou roli ve vytváření globálních pravidel pro volný obchod a investice.

Čína se nebude moci připojit k TPP, protože USA a Japonsko nechtějí, ačkoliv Washington a Peking říkají, že jsou o čínském členství bez předsudků. Čína by tedy měla jednat racionálně a provést opatření proti výzvám vyplývajícím z TTP.

He Yafei je stínovým ministrem Čínského úřadu pro zámořské záležitosti Státní rady, bývalý stínový ministr Čínského Ministerstva zahraničí. Článek vyšel 10. listopadu na BRICS Post, foto Xinhua.

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články

80 procent Ukrajinců žije v chudobě

Image


Dva roky po tzv. Euromajdanu se podle standardů OSN ocitlo 80 procent Ukrajinců v chudobě se denním rozpočtem v hodnotě pěti dolarů. Statistiky představil ekonom Alexej Plotnikov na tiskové konferenci v Kyjevě.
„Minimální měsíční mzda byla v květnu 60 dolarů a minimáln…