Polský subdodavatel prorazil ve Smilnu americkým těžařům cestu

Situace ve východoslovenské obci Smilno, kde společnost Alpine Oil and Gas plánuje provést průzkumné vrty, se opakuje stále dokola. Podle informací z vesnice si společnost s americkými vlastníky podruhé prorazila cestu bez dohody s ostatními spoluvlastníky pozemků, přes které vede jediná přístupová cesta. Alpine Oil and Gas se snaží proniknout přes parcelu s rozlohou 11 600 metrů čtverečních s odůvodněním, že je k tomu opravňuje spoluvlastnický podíl ve výměře 16, 66 metrů čtverečních, který získala obejítím předkupního práva ostatních. 

 

Alpine Oil and Gas sro, si druhýkrát prerazila cestu bez dohody so všetkými spoluvlastníkmi. Podivná slovenská eseročka,...

Zveřejnil(a) Ropa v Smilne dne 23. leden 2016


Tentokrát americká společnost s českým jednatelem Stanislavem Benadou zašla trochu dál a nechala těžkým strojem přesunout vůz, který těžařům bránil ke vstupu na pozemek, přičemž policie odvezla k výslechu majitelku jedné části cesty, aby při akci nezavazela. 

Zveřejnil(a) Les Oľka dne 24. leden 2016

 
Podle zveřejněného videa bagr, který přesunul auto, patří polské společnosti Trans-Wiert se sídlem v polském městě Jaslo. Tato společnost podle slovenského obchodního rejstříku není na Slovensku zaregistrovaná ani jako mateřská společnost. V praxi to znamená, že si americká firma najala subdodavatele, kterému sice proplatí faktury, peníze z daní ale skončí v Polsku, nikoliv ve slovenské státní kase. Vzhledem k tomu, že se Benada a další představitelé společnosti několikrát hájili slovy o tom, že přinesou do oblasti pracovní místa, se tohle rovná podvodnému jednání.
 

Dvakrát sme ropákov pristihli priamo pri prenášaní auta, máme dokumentáciu, videá, fotky, svedkov. Prvýkrát sme naše...

Zveřejnil(a) Ropa v Smilne dne 24. leden 2016


Společnost Trans-Wiert se podle jejích webových stránek účastní úpravy přístupových cest, jejich modernizací, adaptací cest pro přepravu nadměrných nákladů, staveb a oprav vodních kanálů a podzemních zařízení a mj. pomocných prací na stavbách. Od roku 1953 do roku 2002 byla součástí polské těžařské společnosti PNiG, kvůli restrukturalizaci se pak odštěpila.

Trans-Wiert se v Polsku také zúčastnila staveb vrtů. Krom toho na svých webových stránkách uvádí, že budovala vodní nádrže využívané v nebezpečném procesu hydrualického štěpení, nebo-li frackingu. Podle polské verze jejích stránek jsou mezi hlavními zákazníky tyto firmy: Indiana Investments Sp.z o.o. ; Marathon Oil Polska Sp. z o.o.; ExxonMobil Exploration and Production Poland Sp.z o.o.; San Leon Energy Poland Sp. z o.o.; Aurelian Oil & Gas Slovakia s.r.o. (dnes Alpine Oil and Gas); ORLEN Upstream Sp. z o.o.; ENI Polska Sp. z o.o.; Lane Energy Poland Sp. z o.o.; MND D&S a.s.; MI Swaco Deutschland GmbH; Schlumberger Oilfield Eastern Limited Spółka z o.o.; Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Warszawa wraz z oddziałami; Exalo Drilling S.A.; Oddziały PGNiG S.A.; a Firma Konsultingowa WES, Wiesław Witek.

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články