Trump na cestě ke Kurdistánu? Američtí neoconi se postavili za Kurdy

Po jmenování Donalda Trumpa do Bílého domu se naskytla jedna zásadní otázka – co Spojené státy s neokonzervativním vedením provedou s Tureckem, když neoconi od 90. let volají po vytvoření „nového“ Blízkého východu? Bílý dům napřed potvrdil, že pogratuloval tureckému prezidentovi (nebo spíš diktátorovi) Recepu Tayyipu Erdoganovi k posílení jeho pravomocí, což vypadalo jako požehnání k vytvoření osmanské diktatury, jenže pak Turecké letectvo podniklo nálety na kurdské lidové milice YPG na hranicích a Spojené státy se postavily na stranu Kurdů. To nás opět přivádí k myšlence, že američtí neoconi pokračují v plánu pro změnu hranic států Blízkého východu.

Po zabití 90 kurdských militantů, vyzbrojených USA, Spojené státy přesunuly na syrsko-tureckou hranici obrněná vozidla a Kurdové začali volat po bezletové zóně. Turecký prezident Erdogan nasazení amerických vojáků na hranici odsoudil a vyslal důrazné varování: „Můžeme tam jít bez varování v noci. Myslím to vážně. Naše plány s ohledem na teroristické organizace neohlašujeme předem. Vědí, že tam turecká armáda může vtrhnout každou minutu. To oni žijí ve strachu,“ řekl. Den předtím Erdogan varoval: „Dobytí je nevyhnutelné.“

Spojené státy útok na Kurdy odsoudily klasickými řečmi o tom, že ačkoliv byla země varována, útok na „spojence“ nebyl koordinován s koalicí boje proti Islámskému státu. Tohle tvrzení je vzhledem k neustálé americké podpoře Islámského státu absurdní a vypadá to jako záminka pro „balkanizaci“ Sýrie, Iráku a Turecka, jak od 90. let navrhují američtí neoconi.

Na podzim roku 1992 vlivný akademický neocon Bernard Lews publikoval v magazínu Foreign Affairs článek s názvem „Rethinking the Middle East.” V tomto článku popisuje politiku zvanou „libanonizace.“ Napsal: „Možnost, která může být uspíšena fundamentalismem, je módní nazvat „libanonizací.“ Většina států Blízkého východu – očividným příkladem je Egypt – jsou umělým výplodem a jsou zranitelné. Pokud je dostatečně oslabena ústřední moc, nebude uskupení, které by drželo opravdovou společnost pohromadě, smysl pro identitu…Stát se pak propadne – jako se to stalo v Libanonu – do chaosu nesnášejících, hádajících a bojujících sekt, kmenů, regionů a stran,“ uvedl tehdy.  Lewis je některými neocony, jako např. Richardem Perlem, autorem Projektu pro nové americké století, považován za mentora.  Perle napsal také pro izraelského premiéra Benjamina Netanyhua studii zvanou „Čistá brzda,“ která navrhovala „libanonizaci“ Iráku a Sýrie.

Vytvoření nových hranic států Blízkého východu bylo dále rozvíjeno autory Projektu pro nové americké století (PNAC) a popohnáno teroristickými útoky z 11. září 2001, kdy neoconi volali po svržení iráckého diktátora Saddáma Husajna pro „ochranu Izraele a zajištění americké dominance v regionu.“ V dubnu 2002 editor Washington Post Arnaud de Borchgrave zjistil, že plánovaná válka proti Iráku není o zbraních hromadného ničení, ale o přetvoření Blízkého východu. V únoru 2004 napsal: „ZHN nebyly hlavním důvodem pro válku proti Iráku Saddáma Husajna; byly jen záminkou…Když tento autor poprvé od prominentních neokonzervativců v dubnu 2002 slyšel, že válka není otázku „když“, ale „kdy“, neměla nic společného se ZHN. Bushova administrativa se rozhodla přetvořit geopolitickou mapu Blízkého východu.“ To nám také naznačuje fakt, že irácká ústava z roku 2005 vytváří ze země federaci s federativní kurdskou vládou.

Plán pro „Větší Blízký východ“ byl na státní úrovni oficiálně oznámen v červnu 2006 v Tel Avivu americkou ministryní zahraničí Condoleezou Riceovou během izraelského bombardování Libanonu. Ta během tiskové konference řekla: „To, co vidíme, je zvyšující se bolest Blízkého východu a ať už uděláme cokoliv, musíme zajistit, že prosazujeme Nový Blízký východ a nevracíme se ke starému.“ Izraelci a Američané samozřejmě očekávali, že Libanonu bude startovacím bodem pro konstruktivní chaos, vytvoření podmínek pro násilí a válku po celém regionu, v souladu se strategickými cíli USA, Izraele a Británie.

Ve stejný měsíc časopis Armed Forces Journal publikoval mapu Nového Blízkého východu prominentního neokonzervativního stratéga Ralpha Peterse. Peters se domnívá, že přetvoření hranice států vyřeší problémy regionu.

Blízký východ před a po. Mapy válečného stratéga Ralpha Peterse podtrhují americko-izraelský plán pro přetvoření hranic Blízkého východu od Turecka po Pákistán (zdroj)

To nás opět vrací k prohlášení bývalého amerického generála Wesleyho Clarka o tom, jak USA po 11. září plánovaly zničit sedm zemím během sedmi let v souladu s neokonzervativními cíly. Země, které Clark zmínil, pak Trump vepsal do svého anti-imigračního dekretu.

Rozdělení Iráku a Sýrie není jen problém neokonzervativního křídla americké politiky. Tyto strategie plně schvaluje izraelská krajní pravice, která zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA označovala za „nejlepší věc, která se kdy Izraeli stala.“ Radikální ministryně spravedlnost Ayalet Shaked, známá Trumpova zetě Jareda Kushnera, v minulosti volala pro vnik „nezávislého“ Kurdistánu stejně jako izraelský premiér Benjamin Netanyahu. Ten Trumpa označil za „opravdového přítele Izraele.“

I když podpora Kurdů v Sýrii byla počata Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou (což Turky také několikrát rozčílilo), nikdy podpora nezašla tak daleko, že by kurdské milice chránila americká vojska. To nám říká, že administrativa Donalda Trumpa bude v podpoře Kurdů daleko tvrdší. Pro Izrael. Jak daleko hodlá Trump zajít, zůstává otázkou.

Využité zdroje:

https://www.washingtonpost.com/politics/white-house-trump-congratulates-erdogan-after-disputed-win/2017/04/17/875a3b8c-23d1-11e7-928e-3624539060e8_story.html

https://www.turkishminute.com/2017/04/30/tensions-rise-between-turkey-us-over-targeting-ypg-along-syrian-border/

https://www.turkishminute.com/2017/04/29/erdogan-the-conquest-is-imminent/?utm_content=buffer4e948&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

http://edition.cnn.com/2017/04/25/politics/turkey-bombs-kurds-iraq-us-concerned/

http://www.historycommons.org/context.jsp?item=aautumn92rethinking#aautumn92rethinking

http://www.historycommons.org/context.jsp?item=complete_timeline_of_the_2003_invasion_of_iraq_3179#complete_timeline_of_the_2003_invasion_of_iraq_3179

http://www.globalresearch.ca/plans-for-redrawing-the-middle-east-the-project-for-a-new-middle-east/3882

http://www.oilempire.us/new-map.html

https://www.youtube.com/watch?v=an3A3hRA8_M

http://www.mintpressnews.com/the-u-s-plan-to-topple-all-7-countries-on-trumps-refugee-ban-list/224475/

http://wertyzreport.cz/clanek/kurdsky-stat-ayaelet-shaked

http://www.rawstory.com/2016/11/israeli-right-seizes-on-trump-win-the-era-of-a-palestinian-state-is-over/

http://www.countercurrents.org/2016/11/29/trump-allies-with-israels-justice-minister-who-advocated-exterminating-palestinians/

http://www.cbsnews.com/news/60-minutes-benjamin-netanyahu-us-israel-relations-donald-trump/

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články