TTIP: Malmströmová navrhla nový soud pro řešení sporů mezi investory a státy

Evropská komise ve středu navrhla řešení, jak vyřešit největší problém dosavadních vyjednávání od obchodní úmluvě TTIP. Místo tajného tribunálu pro řešení sporů mezi státy a korporacemi, tzv. ISDS, komisařka pro obchod Cecilia Malsmströmová navrhla nový soud s 15 nezávislými soudci a transparentními procedurami. Podle návrhu by soud měl i odvolací mechanismus složený ze šesti soudců.

Malmströmová přiznala, že Evropská komise byla donucena přejít ke kompromisu po tlaku veřejnosti. „Byl, a stále je, fundamentální nedostatek důvěry veřejnosti ve spravedlivost a nezaujatost tradičního modelu ISDS. Je logické, že my, ze strany Evropské unie, povedeme reformu a modernizaci tohoto systému.“ 

Návrh podpořili konzervativní a liberální členové Evropského parlamentu, zatímco nevládní organizace a členové Strany zelených se stále obávají zvláštních ochran investorů. Posklankyně Ska Kellerová ze Zelených návrh odmítá. „Je to jen marketingový tah, který neřeší zásadní problémy ISDS: zůstane oddělený arbitrážní orgán, mimo zavedený právní systém, vytvořený ve prospěch korporací proti státním úřadům a demokraticky schváleným zákonům,“ řekla.

Všechny evropské strany očekávají odpověď USA. Malmströmová řekla, že návrh prvně prodiskutuje s národními parlamenty a evropskými zákonodárci. Potvrdila také vytvoření mezinárodního obchodního soudu, pod který byl případy vyplývající z TTIP spadaly.

Zdroj: Politico
Foto: Wikipedia

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články