Studie o dopadech TTIP na ČR je minimálně zaujatá: Do AMO sype peníze i Kellner

Koncem dubna zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu dopadovou studii Transatlantického investičního partnerství na Českou republiku. Výsledek nebyl jiný než pozitivní, ačkoliv náměstek ministra Jana Mládka Vladimír Bärtl pomalu začíná přiznávat, že utajování okolo celého vyjednávání „není ideální.“ V této studii, která byla Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) přepracována, se opět počítá s růstem HDP a mezd. Mezitím si AMO nechala udělat nové webové stránky, které vypovídají o tom, pro koho vlastně pracuje.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ke studii uvedlo:

Nezávislá studie pracuje se čtyřmi možnými scénáři a na jejich základě předpovídá možné dopady TTIP na ČR. Studie se skládá z vyhodnocení makroekonomických efektů na českou ekonomiku, analýzy vybraných sektorů a zhodnocení geopolitických a právních aspektů dohody.

Nejoptimističtější scénář studie počítá s kompletní eliminací cel a 20% snížením nákladů díky odstranění netarifních překážek, předpovídá dlouhodobé navýšení HDP o téměř 1 %, zvýšení blahobytu domácností v ČR o 900 mil. USD a nárůst reálné mzdy pro zaměstnance o cca 1 %. V závislosti na ambicióznosti dohody lze očekávat nárůst obchodní bilance v rozpětí od 37 mil. USD až po necelých 800 mil. USD.

TTIP přinese našim podnikům nové příležitosti, které se promítnou do nárůstu objemu našich každoročních exportů. Za perspektivní oblasti považuje studie mimo jiné zpracovatelský sektor, farmaceutiku, dopravní prostředky a strojírenství. "Výsledky studie potvrzují, že čím ambicióznější dohoda bude, tím významnější benefity pro ČR lze očekávat. To odpovídá naší pozici pro jednání. Rovněž volba prioritních odvětví pro ČR se ukazuje jako správná. Shodují se s příležitostmi, které analytici identifikovali," shrnuje závěry studie ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Spojené státy jsou pro ČR největším vývozním trhem mimo EU a z pohledu exportované přidané hodnoty představují 3. nejdůležitější exportní trh. "Jedním z jasných závěrů studie je, že TTIP představuje pro Evropu a Českou republiku nejzajímavější a nejpřínosnější projekt mezi možnými budoucími dohodami o volném obchodu," vysvětluje náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

Jak jsme upozorňovali minule, neziskovka AMO je napojená na pravdoláskařské instituce okolo Václava Havla a TOP 09. Když byla zveřejněna první verze její dopadové studie, fungovaly ještě staré webové stránky, kde nebylo moc informací. Na těch nových sice nenajdeme až na jednu výjimku známá jména, ale dlouhý seznam vládních a institučních sponzorů.

Zde jsou tři nejzávaznější otázky:

Otázka č. 1: Proč je Ministerstvo průmyslu a obchodu ve výročních AMO zprávách vedeno jako dárce, když si studie objednává?

Otázka č. 2: Proč jsou mezi dárci kromě celé plejády zahraničních neziskovek a ambasád také Nadace O2 a The Kellner Family Foundation miliardáře Petra Kellnera?

Otázka č. 3: Proč s AMO očividně spolupracuje také europoslankyně za ANO Dita Charanzová, která neustále vyvrací „mýty“ okolo celé obchodní úmluvy?

U otázky č. 1 a č. 2 jsou důkazy víc než jasné. Pokud je mezi dárci vedeno MPO, je tímto celá studie zdiskreditována, z Ministerstva už totiž není zákazník, ale sponzor. Kellnerovy dobročinné nadace určitě zakrývají čistě obchodní charakter, koneckonců to byl právě Kellner, kdo z českých podnikatelů nejvíce vydělá na čínských investicích v České republice a naopak.

Možná bychom se měli také zeptat, proč AMO dostává dary od tolika ambasád, amerických institucí a neziskovek a Zastoupení Evropské komise v ČR? Studie o dopadech TTIP na Českou republiku je tímto zaujatá, podvodná a neplatná.

Výroční zprávu za rok 2014 naleznete zde. Moc se od ni neliší ani ta za rok 2013 a 2012.

Odpověď na otázku č. 3 je víc než jasná. Pokud Česká televize nebo Český rozhlas potřebují o TTIP diskuzi, mezi zastánce si zvou jen dva europoslance – Pavla Svobodu z KDÚ-ČSL, který rostoucí nepopularitu TTIP svádí na „ruskou propagandu,“ a Ditu Charanzovou z ANO. Charanzová velkou shodou okolností s AMO spolupracuje.

Na stránkách AMO je sice Charanzová vedena mezi autory, žádnou studii patrně ale pro tuto neziskovku nevypracovala. Místo toho ji webové stránky poskytují mediální prostor, kde vyvrací, že by se TTIP vyjednávala tajně, nebo např. to, že na evropské talíře nedostanou geneticky modifikované potraviny. Charanzová je také členkou Výboru Evropského parlamentu pro vnitřní trh.

Charanzová je také členkou Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). ALDE ve spolupráci s Fakultou sociálních věd Karlovy univerzity pořádá 30. května konferenci s názvem Volný obchod s USA: Výhodný pro obě strany? Konferenci, kde bude představena studie Institutu WTI Bernské univerzity, bude moderovat další europoslanec za ANO, Pavel Telička. Telička je známým lobbistou, je všeobecně známo, že v Evropské unii lobboval za společnost NWR miliardáře Zdeňka Bakaly, na čemž vydělal miliony. Zdá se tedy, že europoslanci ANO mají co skrývat.

 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články