TTP uzavřena, teď honem na TTIP

Transpacifické investiční partnerství (TPP), obchodní úmluva mezi USA a státy na pobřeží Pacifiku, byla po pětiletém vyjednávání konečně uzavřena. Ačkoliv nikdo prozatím nezná celý text a smlouvu musí ještě schválit parlamenty dvanácti zemí, ministři pro obchod se na tiskové konferenci v Atlantě chlubili velkým úspěchem a výhodami celé úmluvy. Uzavření dohody přišlo zrovna v době, kdy petice proti evropské formě TTP, Transatlantickém investičním partnerství (TTIP), dosáhla tří milionů podpisů. Vyjednávání o obchodní úmluvě mezi Evropskou unií a USA doposud stála kvůli TTP. Teď se dveře pro vyjednávání TTIP opět otevírají.

Dohoda o TTIP byla uzavřena poté, co se USA a Austrálie dohodly na tom, jak dlouho mohou bio-technologické společnosti držet monopol na nové léky. USA chtěly monopol na 12 let, Austrálie a další země na pět let. Nakonec se našel kompromis, monopol mohou mít 8 let. Součástí TTP jsou USA, Austrálie, Brunei, Kanada, Chile, Japonsko, Mexiko, Nový Zélend, Peru, Singapur, Vietnam, Malajsie. Čína součástí dohody není, ačkoliv Japonsko uvedlo, že kdyby byla, „bylo by to snažší.“ Americký prezident Barack Obama ohledně TTP řekl: „Nemůžeme nechat země jako je Čína psát pravidla světové ekonomiky,“ čímž naznačil, že dohoda je z části protičínská.

TTP byla doposud pro USA nejvyšší prioritou. Po jejím uzavření teď evropští politici očekávají zrychlení vyjednávání o Transatlantickém investičním partnerství (TTIP). Neustálým protahováním jednání o TTP se povedlo získat za jeden rok 3 miliony podpisů do celoevropské petice proti úmluvám TTIP a CETA. Úmluvy teď čelí velkému tlaku veřejnosti a skepticismus roste i mezi členy Evropského parlamentu. Další kolo vyjednávání o TTIP má začít v půlce října.

Na závěr je ještě nutno dodat, že TTP není zdaleka platná. Musí ji ještě schválit parlamenty dvanácti zemí. Největším problémem bude Americký Kongres. I když si prezident Obama udělil tzv. fast-track, aby mohl bez schválení Kongresu vyjednávat obchodní dohody, v Kongresu bude čelit velké opozici ze strany Republikánů. Proti TTP se navíc postavili i uchazeči o Bílý dům Bernie Sandres a Donald Trump.

Zdroje: Eu ObserverStop-TTP

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články