Zpráva ruské tajné služby o současné turecké pomoci Islámskému státu

Zástupci ISIS – údajně za pomoci tureckých zpravodajských služeb – vytvořili v Antalyi extenzivní sít pro rekrut osob, které přicestovaly z postsovětských států, na boj v syrském konfliktu a jejich možný přesun do Ruska.

Ve skupině rekrutů je kyrgyzský občan jménem Abdullah; rodák z Adygei jménem Azmet; rodák z Tatarstánu jménem Elnar; občan Ruska jménem Ilyas; občan Ázerbájdžánu jménem Adil ALiev a rodák z Čerkeska jménem Nizam. Skupinu vede Rus Rastymovich Khaibullov (známý také jako Baris Abdul, vystupuje také pod pseudonymem „Učitel“), narozen 1. dubna 1978 v Tatarstánu. S rodinou žije v Antalyi. V Turecku má trvalý pobyt.

Rekrut probíhá s vědomím administrativy dočasného detenčního centra. Pokud zadržený přijme Islám a zúčastní se teroristické aktivity, rekruti slíbí „dohodu“ s tureckými pořádkovými silami a bezplatně nabídnou služby tureckého právníka Tahira Tosolara. Za tímto účelem centrum navštívil také Čečenec s tureckým občanstvím Sultan Kekhursarv.

V září 2015 byla skupina více jak 1000 bojovníků ISIL, kteří přišli z Evropy a střední Asie, převezena do Sýrie přes hraniční přechod Alikalia v Gaziantepu.

V březnu 2014 šéf turecké tajné služby MIT Hakan Fidan koordinoval převoz velké jednotky ISIL vedené Mahdim al-Haratim, občanem Libye. Bojovníci byli přepraveni po moři a do země se dostali přes hraniční přechod Barsai.

Od konce roku 2015 byly s pomocí tureckých zpravodajských služeb zařízeny letecké spoje turecké armády pro přesun bojovníků ISIL ze Sýrie do Turecka a Jemenu. Alternativní cestou je také moře, cesta vede do jemenského přístavu Aden.

Občané Ruské federace, kteří udržují kontakt se zástupci bezpečnostních úřadů v několika tureckých městech, jsou zapojeni do náboru v tureckých madrasách.

Je velice dobře známo, že zranění bojovníci ISIL se léčí a odpočívají v tureckých pohraničních oblastech. V Gaziantepu v roce 2014 sídlilo minimálně 700 bojovníků.

Na začátku roku 2015 turecké zpravodajské služby pomáhaly přesunout z Antaliye do Eskisehiru „Tatarskou vesnici,“ ve které pobývaly etničtí Tataři a členové teroristické skupiny Jabhat al-Nusra z Tatarstánu, Baškorostánu a Mordovinska. Někteří z nich mají dvojí občanství.

Jeden z lidí aktivně zapojených ve vesnici je Timur Maunivorič Bičurin, ruský občan narozený 15. prosince 1969 v Kazani. Od ledna 2014 pomáhá islamistickým bojovníkům v Sýrii.

V prosinci 2014 turecké zpravodajské služby pomohly v Turecku vytvořit tábory, převážně v provincii Hatay, pro sběr nelegálních imigrantů a jejich extrémistický výcvik. V lednu 2015 byla turecká MIT zapojena v operaci pro spojení tří teroristických skupin - Osman Gazi, Omer bin Abdulaziz a Omer Mukhtar - do skupiny zvané Brigáda Sultána Abdulhamida, velitelem byl jmenován Omer Abdullah. Členové této skupiny jsou cvičeni v táboře Bayir-Bucak v Turecku pod vedením instruktorů ze zvláštních operačních jednotek Tureckých ozbrojených sil a personálu MIT. Aktivity Brigády Sultána Abdulhamida jsou koordinovány s aktivitami bojovníků Jabhat al-Nusra na severu syrské provincie Lattakia.

Je velice dobře známo, že 21. září 2015 zástupci syrské opozice, cvičeni ve vojenském táboře Kirsehir v Turecku, doručili do syrského města Tell Rifaat zbraně bojovníkům Jabhat al-Nusra.

Dodávky zbraní teroristickým skupinám v Sýrii údajně stále probíhají, a to ze zařízení tureckých nadací İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı (IHH — Nadace pro lidská práva a svobody a humanitární pomoc), İmkander a Öncü Nesil İnsani Yardım Derneği.

Dodávky různých forem zbraní, vojenského vybavení a munice přijíždějí ze zahraničí do tureckého přístavu Iskenderun. Vojenské vybavení a dodávky jsou odtud převáženy přes provincii Hatay (přechod Öncüpinar) do Aleppa a Idlibu v Sýrii prostřednictvím vozidel IHH, İmkander a Öncü Nesil s následujícími poznávacími značkami: 33 SU 317, 06 DY 7807, 33 SU 540, 33 SU 960, 42 GL 074 a 31 R 5487. Uvnitř Sýrie jsou zbraně a munice distribuovány turkmenským gangům a jednotkám Jabhat al-Nusra.

16. září 2015 zástupci IHH přivezli do Sýrie přes přechod Ceylanpinar zásoby zbraní a léků skupinám ISIL. Dodávku následoval a doprovázel personál MIT.

Tento článek vyšel 18. února 2016 na webu Voltaire. Foto: Internet

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články