Turecká rozvědka převážela do Sýrie militanty: Nové odhalení

Týden po odhalení videozáznamu z policejní prohlídky auta plného zbraní, které patřilo turecké rozvědce, turecký deník Cumhuriyet přináší další odhalení. Turecká zpravodajská služba MIT převezla v lednu 2014 skupinu radikálních bojovníků na boje v syrském městě Tel Abyad z tureckého pohraničního města Reyhanli přes hraniční přechod Akcakale.

Podle zprávu deníku Cumhuriyet si agenti MIT na převoz bojovníků Islámského státu, munice a zbraní půjčili dva autobusy. Bojovníci pocházeli z tábora Atmah na syrské straně hranice. Konečnou zastávkou skupiny bylo město Tel Abyad v syrské provincii Raqqa, kde zrovna bojovali bojovníci z Islámského státu proti tzv. Svobodné armádě Sýrie.

Turecko hraniční přechod Akcakale uzavřelo 6. ledna 2014 právě kvůli bojům ve městě Tel Abyad. MIT bojovníky doprovázela 9. ledna. 13. ledna město padlo do rukou teroristů.

Zpráva děníku Cumhuriyet je založena na soudních záznamech týkajících se vyšetřování nálezu zbraní v autech z ledna 2014. Z dokumentů vyplývá, že Turecko pomohlo Islámskému státu ovládnout Tel Abyad.

Co se týče vyhrožování tureckého prezidenta Erdogana novinářům kvůli zvřejnění dřívějších zpráv, asi 400 tureckých akademiků a umělců podepsalo prohlášení na podporu deníku Cumhuriyet a jeho novinářů, kteří čelí policejnímu vyšetřování. Vyzvali také vládu k veřejnému vyšetřování pašování zbraní.

Zdroj: Todays ZamanHuriyet
Foto: AP

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články