Nová odhalení: Turecko poskytuje ISIS elektřinu, rozvědka volnou cestu do Sýrie

Ani po tureckých volbách se turecká média nepřestala zabývat tureckou podporu teoristické organizace Islámský stát. Další odhalení deníku Cumhuriyet následuje i páteční zpráva listu Birgün. 

Ve čtvrtek 11. června turecký deník Cumhuryiet přinesl už třetí týden po sobě další odhalení o turecké podpoře terorismu. Deník poskytl video, které ukazuje, jak řidiči autobusů přiznávají, že pomáháním militantům přejít území u syrského města Kobani  „plní svou povinnosti státu.“ Jeden řidič vysvětluje, jak jejich auta doprovázejí agenti turecké rozvědky MIT. Jejich cesta začíná v táboře Atme v Sýrii a končí v tureckém městě Akcakale v provincii Sanliufa, odkud mulitanti a náklady zbraní putují do Sýrie.

„Nedovolili nám opustit vozidlo. Jeden z militant čekal vedle nás. Za autobusem zastavlo další vozidlo a začali přesouvat z mého autobusu náklad. V mém autobuse bylo 46 militantů a později jsem se dozvěděl, že v dalším autobuse jich bylo 27. Muži měli dlouhé vousy a vypadali špinavě,“ říká jeden z řidičů.

O den později list Birgün uvedl, že turecké úřady stále poskytují elektřinu městu Tel Abyad, které je na opačné straně hranice od tureckého města Akcakale a ovládá jej Islámský stát. Turecko elektřinu do města posílalo už před válkou v rámci dohody se syrskou vládou. Společnost DEDAŞ elektřinu posílá i během války, a to dokonce když Islámský stát město Tel Abyad ovládl následkem spolupráce vlády současného tureckého premiéra Tayyipa Erdogana a ISIS. Elektrický proud zasílají tři stanice na hranici.

Dodávky proudu do Tel Abyad odnáší obyvatelé města Akcakale. Turecko město je na rozdíl od města Tal Abyad během dne několikrát denně postiženo zastavením dodávek proudu, které v okolí vedou k potížím v zemědelství. Obyvatelé Akcakale zažívájí i kolaps místní ekonomiky.

Deník Todays Zaman také upozorňuje na přítomnost militantů v ulicích Akcakale a nebezpečí eskalace napětí.

Zdroj: Press TVTodays Zaman
Foto: Press TV

Dále čtěte:

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články