Turecko podporuje teroristy, máme důkaz, tvrdí velitel PKK

Vysoký kurdský velitel a jeden ze zakladatelů Kurdské strany pracujících (PKK) Urat Karayilan ruským médiím sdělil, že Turecko, Saúdská Arábie a Katar podporují extrémisty zbraněmi a municí. Na vše má prý důkaz.

Karayilan tvrdí, že turecká vládnoucí strana AKP v čele s prezidentem země Erdoganem má „ideologický vztah“ a společné zájmy s radikálními islamisty. „Společně se Saúdskou Arábií a Katarem Turecko sponzoruje džihádisty, kteří vznikli z Al-Kájdy…Tyto státy podporovaly a vyzbrojovaly radikální salafistické skupiny, které všechny své akce zakládají na právu šárija,“ řekl.

Vysoký člen PKK dále prohlásil, že se Turecko chce stát regionálním lídrem a to zemi donutilo zasáhnout v syrské krizi. Podle jeho slov to byli Turci a Saúdové, kdo syrské opozici sebrali zbývající demokratické a moderátní prvky. „Syrští Kurdové a jejich politické strany jsou v rozporu kvůli sekulárnímu přístupu k životnímu stylu a státní struktuře. To je důvod nenávisti džihádistů vůči syrským Kurdům. Turecké úřady myslí takhle: Pokud 3 miliony syrských Kurdů získá nezávislost, pak 20 milionů tureckých Kurdů bude okamžitě chtít to samé,“ podotýká.

AKP tak udělá cokoliv, a to včetně i „podněcování militantů Ahrar ash-Sham a Jabhat Al-Nusra, aby napadla syrské regiony obývané Kurdy.“ Karayilan dodal, že hned, jak tyto skupiny nedokázaly porazit Kurdy, AKP vyslala Islámský stát k útoku, což vyústilo v boje o město Kobani v září 2014 a v březnu 2015.

Karayilan dále řekl, že Kurdové „zdokumentovali“ důkazy, že AKP má vazby na všechny teroristické skupiny. Al-Nusru a Islámský stát prý strana podporuje od samého začátku. „Jsme si na 100 procent jistí, že Turecko udržuje kontakt s Islámským státem, viděli jsme to na vlastní oči,“ řekl.

Karayılan je lídrem PKK od roku 1999, kdy byl zatčen její šéf Abdullah Ocallan. Rozhovor agentuře RIA poskytl v horách Quandill u hranice Iráku s Íránem, kde se organizace ukrývá.

Zdroj: RT
Foto: © Azad Lashkari / Reuters

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články