Turecko naznačilo možnost zapojení v pozemní invazi do Sýrie, s vyzbrojováním syrských Kurdů naráz problém nemá

Turecký premiér Ahmet Davutoglu v rozhovoru pro CNN řekl, že se Turecko může zúčastnit možné pozemní operace s cílem zaútočit na Islámský stát v Sýrii v rámci „integrované strategie“ americké koalice a po měsíci změnil názor o vyzbrojování syrských Kurdů.

„Pozemní síly jsou něco, o čem si musíme popovídat společně. Je zde potřeba integrované strategie zahrnující leteckou kampaň a pozemní vojska. Jenže Turecko nemůže tohle břemeno vzít samo na sebe. Pokud je zde koalice a velice dobře vytvořená integrovaná strategie, Turecko je připraveno se zúčastnit,“ řekl

Davutoglu dále zmínil, že syrská krize se musí vyřesit komprehensivně, aby se zabránilo případnému vakuu. Na otázku, zda má Turecko svou účast podmiňuje akcí proti vládě syrského prezidenta Bashara Asada, Davutoglu odpověděl: „Ano, a proti všem skupinám a režimu vytvářejících tohle vakuum.“ Novou strategii Davutoglu probíral s americkým prezidentem Barackem Obamou a slíbil, že Turecko odpoví vzdušnou a pozemní silou na jakékoliv hrozby ze Sýrie.

Ještě před měsícem mělo Turecko problém s tím, že USA vyzbrojují syrské kurdské jednotky YPG. Davutoglu ale zdá se změnil názor. „Pokud USA chtějí vyzbrojit kurdské bojovníky, jsme přirpaveni. Ale ne na teroristy z PKK. Pokud chtějí vyzbrojit a pomoci Barzanimu, pešmergům v Iráku a pomoci jim jít do Sýrie na boj proti ISIS, jsme připraveni pomoci,“ řekl. Jeho slova naznačují, že celé chování turecké vlády byla vlastně jen předvolební komedie.

Zdroj: Todays Zaman
Foto: Todays Zaman

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články