Turecko vyhrožuje médiím a sociálním sítím kvůli zveřejňování zpráv o vyzbrojování syrských teroristů

Zatímco turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho okolí obviňují Západ z toho, že „záměrně obviňuje z teroristických útoků muslimy,“ turecká vláda varovala média před zveřejňováním zpráv týkajích se vyzbrojování teroristů národní rozvědkou.

Turecká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ve středu připomněla vládní dekret z března 2014, na základě kterého mají turecký premiér nebo jakýkoliv ministr kabinetu právo uvalit zákaz zveřejnit informace ohrožující národní bezpečnost. 

2. ledna 2014 nechal žalobce zastavit dvě nákladní auta patřící turecké rozvědce MIT. Následující měsíc turecký soud vydal zákaz zveřejňování jakýchkoliv zpráv týkajících se tohoto incidentu. O rok později, 13. ledna 2015, se na internet dostaly podepsané soudní záznamy. Tyto záznamy ukazují, že v nákladních autech byly nalezeny zbraně. Následně se rozšířily spekulace, že tato zásilka byla určena syrským džihádistům.

Turecké úřady varovaly všechny webové stránky před publikací záznamů a opět vyhrožovaly zablokováním sociálních sítí Facebook a Twitter v zemi. Obě sociální sítě okamžitě všechen nežádoucí obsah smazaly.

I když naprosto každý, kdo sleduje syrskou krizi od začátku, ví, že turecké úřady stále vědomě podporují teroristy, turecký prezident Erdogan se opřel do Západu kvůli nedávným teroristickým útokům v Paříži. „Takový masakr spáchali francouzští občané a doplácí na to muslimové...Nesledují jejich tajné služby ty, co pustí z vězení? S islámským světem se hrají hry a toho si musíme být vědomi. Západní pokrytectví je očividné. Jako muslimové jsme se nikdy nezúčastnili teroristických masakrů. Stojí za tím rasismus, nenávistná řeč a islamofóbie.“ řekl a zkritizoval také izraelského premiéra Benjamina Netanyahua za jeho účast na pařížském protestu proti terorismu. Premiér Ahmet Davutoglu zašel dokonce tak daleko, že Netanyahua přirovnal k pařížským teroristům.

Davutoglu jako ministr zahraničí a Erdogan jako premiér osobně chodili do výcvikových táborů syrské opozice v Turecku, Erdoganova vláda volala po vojenské intervenci v Sýrii, uznala exilovou vládu za legitimního zástupce syrského lidu, tajně podporovala vyzbrojování syrských militantů, přičemž spousta z nich patří k Al-Kájdě. Oba bratři Kouachiové, kteří provedli masakr v magazínu Charlie Hebdo, byli údajně také v Sýrii. Z toho musí vyplývat, že Erdogan vědomě lže a nadále hraje stejnou hru jako většina Západních zemí.

Jen pro úplnost - tady je fotografie Erdogana s jedním z lídrů Talibanu Gulbeddinem Hikmetyarem.

Zdroje: Hurriyet, Press TV, Daily MailNovinky.cz
Foto: Hurriyet

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články