Turkish Stream: Edrogan se domnívá, že se Putin vzdá Asada

Poté, co Turecko vpustilo na své základny americké stíhačky, zůstává nezodpovězena jedna zásadní otázka - co se stane s plynovodem Turkish Stream, který má vést z Ruska do Turecka jako náhrada plynovodu South Stream? Před pár dny turečtí činitelé agentuře Reuters sdělili, že vyjednávání o výstavbě plynovodu bylo zastaveno, protože Moskva nepodepsala dohodu o slevách na plynu. Vyjednávání mají pokračovat na podzim, kdy se ruský prezident Vladimír Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan sejdou.

Co se týče tureckého problému v podobě syrského prezidenta Bashara Asada, Erdogan má jasno: Putin změnil svůj postoj a Asada už nechce u moci za každou cenu. „Během osobní schůzky v Baku a v pozdějším telefonním rozhovoru vypadal pozitivněji. Ten původní postoj už nemá. Už si nemyslí, že bude stát za Asadem za každou cenu. Domnívám se, že ohledně Asada to vzdá, jde daleko pozitzivnějším směrem,“ řekl Erdogan novinářům během své cesty do Indonésie. 

Je víc než jasné, že Západ, Turecko a státy v Perském zálivu se rozhodly Asada odsunout bokem a prosazovat v Sýrii vlastní zájmy. Turecko stejně jako Rusko potřebuje Turkish Stream a tento plynovod se může stát klíčovým faktorem celého konfliktu. Turci mohou po Rusku požadovat, aby se vzdalo Sýrie výměnou za plynovod.

Zdroje: HurryietTodays Zaman
Foto: RIA-Novosti, Kremlin Pool Photo

Podpořte WertyzReport!

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články