Tvrdíkova lobby a vstup čínských investic do ČR a naopak

V půlce září, poté, co se český prezident Miloš Zeman vrátil z Číny z oslav konce druhé světové války, byly oznámeny prozatím největší čínské investice v České republice. Největším čínským investorem se přes noc stala šestá největší privátní společnost v Číně a největší soukromá společnost v Šanghaji China Energy Limited (CEFC), všechny dohody byly podepsány během Zemanovy návštěvy. Nejen o tuto investici se postarala lobbistická skupina vedená bývalým ministrem obrany z vlád Miloše Zemana a Vladimíra Špidly Jaroslavem Tvrdíkem.

VIDEO: Přivítání prezidenta Miloše Zemana v Číně

CEFC se rozhodla expandovat do Evropy a Českou republiku si vybrala jako hlavní základnu svých evropských aktivit. Koupila budovu bývalé Živnobanky v Praze, renesanční Martinický palác, dále vstoupila do fotbalového klubu Slavia Praha, do společnosti Pivovary Lobkowicz Group, do aerolinek Travel Service, stala se strategickým partnerem mediálních společností Médea Group a Empresa Media. Společnost rovněž navýšila podíl v česko-slovenské skupině J&T Finance Group a získala podíl v J&T Bank AO. Krom toho plánuje CEFC koupit společnost Hamé a výrobce nákladních aut Tatra.

O tyto investice se postaral bývalý český ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Ten se po svém odchodu z politiky v roce 2007 (poté, co ukončil poradenství v ČSSD  a přivedl k bankrotu ČSA) dal na podnikatelskou dráhu a všechny své předchozí aktivity spojil se svou novou lobbistickou skupinou - Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce se sídlem v Praze. Tato organizace o sobě tvrdí:

Komora je dobrovolným sdružením fyzických a právnických osob, které mají zájem podnikat na území České republiky a na území Čínské lidové republiky. Komora je právnickou osobou ve smyslu ust. § 49 odst. 2 zákona č. 42/1980 Sb., o hospodářských stycích se zahraničím, ve znění pozdějších předpisů.

Posláním Komory je zejména napomáhat svou činností k všestrannému rozvoji vzájemného obchodu (hospodářských styků) mezi českými a čínskými podnikatelskými, nepodnikatelskými, zájmovými či jinými dalšími subjekty.

Hlavní činnost Komory spočívá mimo jiné v navazování a rozšiřování kontaktů mezi podnikatelskými subjekty obou zemí, v poskytování informačního servisu podnikatelům a ostatním zájemcům, v zajišťování odborné pomoci při uzavírání obchodních smluv a v pořádání odborných seminářů.

V zájmu naplnění svého poslání Komora spolupracuje s Hospodářskou komorou České republiky, s Agrární komorou České republiky, se Svazem průmyslu a dopravy a s dalšími institucemi obdobného zaměření, které působí v České republice a v Čínské lidové republice, zejména s ústředními a jinými orgány státní správy či samosprávy.

Komora poskytuje své služby především svým členům a dále ostatním zájemcům.

Jinými slovy, je to lobbistická skupina složená z předních českých korporací, která domlouvá zakázky v Číně. Členové tohoto sdružení jsou mj. ČEZ, Dr. Müller Pharma, Huawei, HSBC, J&T Finance Group, PPF, Škoda, Sotio, Vítkovické železárny.

Kromě Tvrdíka je prezidentem sdružení také Chan Chauto, výkonný ředitel a člen Strategického rozhodovacího výboru CEFC a mezi další členy patří zástupci velkých firem jako je Huawei Technologies, PPF a lidé napojení na Meziparlamentní skupinu v rámci meziparlamentní unie, Skupiny ČR - Čínská lidová republika.

Když se Miloš Zeman vracel v roce 2014 z první návštěvy Číny, sklidil kritiku za to, že letěl v letadle nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Kellnerovy PPF a Sotio jsou také členové Tvrdíkovy skupiny. Sotio zrovna otevírá v Číně své laboratoře a začne zkoumat léky na rakovinu.

FOTO: Otevření Bank of China v ČR, Jaroslav Tvrdík je úplně vpravo. (zdroj)

Tvrdík dále vyjednal vstup Bank of China do ČR. Při své první návštěvě Číny se Zeman setkal s předsedou jejího představenstva a Tvrdík se účastnil jejího slavnostního představení. Zeman je ale v tom všem jen špička ledovce, Tvrdíkovi bývalí spolustraníci z ČSSD v čele s Bohuslavem Sobotkou vyjednávají v Číně další investice. „Navázání strategického partnerství s Čínou a prohloubení vzájemné spolupráce je jednou z mých osobních priorit. Mám dva velké cíle. Vybudovat v Praze finanční centrum a letecký přepravní uzel Číny pro země střední a východní Evropy,“ řekl Sobotka na česko-čínském podnikatelském semináři v Šanghaji.

Krom toho Sobotka očekává podpis dohody o zapojení Česka do iniciativy Nová hedvábná stezka společně s 15 dalšími státy střední, jihovýchodní a východní Evropy a dojednání dohody o společném lázeňském projektu Pasohlávky na Břeclavsku, kde mají vyrůst lázně s nabídkou tradiční čínské medicíny.

Je vidět, že doba se mění a Čína začíná postupně investovat nejen v České republice, ale také v celé Evropě. Geopolitickou změnu od české vlády ale nečekejme. To, že se začíná vláda dívat na Východ, znamená jen malou integraci BRICS do Evropské unie a naopak. 

Využité zdroje:

http://ekonomika.idnes.cz/cinane-maji-zajem-o-tatru-0x5-/eko-zahranicni.aspx?c=A151120_2206590_eko-zahranicni_zuk1

http://www.czechchina.com/?page_id=1118

http://www.czechchina.com/?page_id=1916

http://www.czechchina.com/?p=7270

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/kellner-rozsiruje-svoji-spolupraci-s-cinskym-zdravotnictvim/r~de54327a914d11e594520025900fea04/

http://www.czechchina.com/?p=7291

http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/387077-z-prahy-se-ma-pro-cinu-stat-brana-do-stredni-evropy-mini-sobotka.html

http://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=156

http://www.czechchina.com/?page_id=2311

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Tvrd%C3%ADk

http://www.novinky.cz/domaci/351856-zeman-k-letu-z-ciny-vyuzil-kellnerovo-letadlo-aby-pry-byl-v-cr-driv-na-statni-svatek.html

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články