U Babiše účtenku nedostanete, firma ministra financí žádné nevydává

Když se ministr financí Andrej Babiš neúprosně snaží prosadit elektronickou evidenci tržeb jako nástroj proti „podnikatelům okrádajících stát,“ stánky jeho vlastního podniku nevydávají účtenky. Sám Babiš ale tvrdí, že účtenky „vydávají jen slušní podnikatelé.“ Upozornila na to Strana svobodných občanů.

„Před časem jsme byli několika lidmi nezávisle na sobě upozorněni na to, že prodavači ve stánku koncernu Agrofert s občerstvením na akcích „Kolo pro život“ odmítají vydávat zákazníkům účtenky (jednomu pánovi se to stalo už loni, tak to prý letos znovu zkusil a se stejným výsledkem). To nás rozhodně zaujalo – zejména v souvislosti s častými prohlášeními ministra financí a vlastníka Agrofertu v jedné osobě na adresu živnostníků, že podvádějí, kradou, a je třeba je přísně hlídat prostřednictvím EET. Rozhodli jsme se proto tato zajímavá zjištění ověřit,“ uvedli Svobodní na svých stránkách.

Strana tedy vyslala do pražské Chuchle vlastní delegaci. „Vypravili jsme se tedy v sobotu 25. července 2015 do pražské Chuchle, kde probíhal jeden z těchto závodů v rámci letní série (šlo o závod Chuchle – Karlštejn). První dvojice zakoupila kolem 14. hod. párek v rohlíku a pivo a požádala o vystavení účtenky. Dozvěděla se, že ji nemůže dostat,“ popisují a dokládají to videem ze skryté kamery.

O hodinu později se stala podobná věc. „Další kolega cca hodinu poté rovněž zakoupil párek v rohlíku a požádal o účtenku. Bylo mu řečeno, že ji může vystavit jen pan vedoucí, ale ten zrovna „někde běhá po place“. Video zde.

Třetí pokus delegace uskutečnila 15. srpna v Karlových Varech. „Tam se dokonce zájemci o vystavení účtenky dozvěděli od prodavače, že je „nikdy nevydávají.“ (i tento záznam máme k dispozici, bohužel je horší technické kvality),“ podotýkají.

Strana upozorňuje, že všechny platby proběhly hotově a prodávající vždy uložil peníze do obyčejné kovové kasičky. „Tedy, žádná registrační pokladna, která by zdržovala frontu žíznivých a hladových zákazníků. Prostě tak, jak to na takových akcích normálně chodí a nikdo s tím až dosud neměl problém. Až začal ministr financí tvrdit, že přesně takhle ti zlí živnostníci okrádají stát.“

Když byl 24. července Babiš v pořadu Interview na ČT24 konfontován aegumentem, že Nejvyšší kontrolní úřad vznesl námitku, že zavedení on-line pokladen cílí na špatnou skupinu, protože největší podíl na úniku daní mají hlavně větší podnikatelé, Babiš odpověděl: „Mě mrzí, že NKÚ se vyjadřuke k věcem, kterým nerozumí.“ Proti jeho slovům se NKÚ ohradil. „Tvrzení o politizaci závěrů NKÚ by mohlo být vnímáno jako snaha o odvracení pozornosti od tvrdých faktů, kterými by se ministerstvo financí mělo zabývat,“ řekla České televizi mluvčí úřadu Olga Málková. „Prezident NKÚ zdůraznil, že nikdo nezanalyzoval, jak velký segment těchto daňových úniků zavedení EET postihne,“ vysvětlila mluvčí Málková, co úřadu vadí. Nová opatření by se podle něj měla raději zaměřit na boj proti podnikatelům, kteří úmyslně zkreslují účetnictví,“ dodala.

Na závěr už jen stačí dodat, že ministr se sám domnívá, že „co je dobře pro Agrofert, je dobře pro Českou republiku.“

 

Zdroj: Strana svobodných občanů, Echo
Foto: Facebook

 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články