Více otázek ohledně střelby v Uherském Brodě: Za hodinu se vystřídalo pět velitelů zásahu

I když policie uvalila na všechny zprávy týkající se střelby v Uherském Brodě informační embargo, dva týdny po tragédii se objevují další detaily o jejím zásahu v restauraci Družba. Podle časopisu Respekt přicestovala na místo 15 minut po střelbě pohotovostní jednotka a během jedné hodiny se ve vedení zásahu vystřídalo pět velitelů. Přitomná pohotovostní jednotka navíc nedaleko města cvičila útok proti ozbrojenému pachateli a chtěla zasáhnout. 

Podle magazínu Respekt policie po oznámení střelby v restauraci zjistili polohu nejbližší hlídky a vyslala ji na místo prověřit situaci. Ve stejnou dobu byla svolána krajská pohotovstní jednotka (PO) cvičená na rizikové situace. PO dorazilo na místo 10 minut poté, co se strážníci z restaurace stáhli. Velení operace bylo ihned předáno instruktorovi jednotky, který se rozhodl zasáhnout. Jenže asi minutu poté dorazil na místo velitel z Uherského Hradiště, který převzal velení a rozhodl se počkat na příjezd speciální zásahové jednotky z Brna.

Za 15 minut dorazil operační důstojník ze Zlína. Operaci vedl 10 minut. Pak přijel policejní ředitel Zlínského kraje Jaromír Tkadleček a jako pátý člověk převzal velení. Chaos ale evidentně vládl dál. Policii předával informace Petr Gabriel, muž, který uvízl na záchodě. Ten byl osvobozen speciální jednotkou až se pachatel sám zastřelil. Policie neměla ponětí, kolik lidí je uvnitř, k dispozici měla jen svědectví lidí z restaurace.

Podle časového sledu událostí, který policie poskytla, se Zdeňkem Kovářem policie hodinu vyjednávala. Co přesně se během této hodiny dělo, je očividně tajemství. Policie tvrdí, že Kovář nechtěl nechat ošetřit zraněné a komunikace „přestávala mít smysl.“ Pachatel se podle oficiálního tvrzení zastřelil při zásahu policie. Policie také stále ukrývá klíčový telefonát střelce do televize Prima, který podle výpovědi operátora linky televize absolutně nedává smysl. Na případ bylo uvaleno informační embargo a žádné další informace nejspíš už zveřejněny mimo oficiální kanály nebudou.

Velkou otázkou zůstává také zapnutá televize v restauraci. Petr Gabriel a kuchařka tvrdí, že v restauraci byla puštěná televize na zpravodajské kanálu ČT24. Kovář ji údajně celou dobu sledoval, ačkoliv zpravodajství do času jeho údajné sebevraždy bylo jen obecné. To vyvolává spekulaci, zda Kovář nepotřeboval publicitu. To by mohl odhalit jeho telefonát do TV Prima, který učinil, až byli všichni mrtví. Policie na náš dotaz na nahrávku telefonátu neodpověděla, TV Prima taktéž.

Možná by bylo na závěr dobré podotknout, že kromě zásahové jednotky z Brna do Uherského brodu mířil také Útvar rychlého nasazení (URNA) z Prahy. Kdyby obě jednotky dorazily na místo, určitě by se velení operace předávalo ještě dvakrát. Podle policejního prezidenta byl zásah v pořádku. Podle ministra vnitra také. Informační embargo a obvinění médií ze lži nasvědčují spíš opak.

Zdroje: Respekt, Aktuálně.czNovinky.cz

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články