Ukrajina: Zákon zakazující popírání „ruské agrese“ a zátah na protiválečné demonstranty

Rok po událostech na náměstí Majdan je dalším nacistickým zákonem 5 let ve vězení za popírání ruské agrese.

Zákon, který představil poslanec ze strany prezidenta Porošenka, kriminalizuje odmítání vládní verze občanské války v zemi. Zločinem by bylo „veřejné odmítání nebo obhajoba ruské vojenské agrese proti Ukrajině v letech 2014 - 2015.“ Ten, kdo se proviní, bude čelit obrovské pokutě a pětiletému trestu odnětí svobody za opakované přestupky.

Minulý týden ukrajinský soud nařídil dvouměsíční vazbu novinářů ze západní Ukrajiny, kteří volali po bojkotu náboru do armády. Novinář Ruslan Kotsaba prohlásil, že by raději strávil dva až pět let ve vězení kvůli odmítnutí nástupu do armády, než aby byl zastřelen Ukrajinci v „rozdělující“ válce. Obviněn byl z vlastizrady a čelí 15 letům vězení.

Ohroženi jsou i účastníci protiválečného protestu v Mariuipolu, který se odehrál minulý týden. Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Gerashchenko vyhrožoval oponentům vojenského náboru zadržením, identifikováním a odevzdáním otisků prstů. Prezident Porošenko zátah na protiválečné protestující hájil. Kabinetu řekl, že ukrajinská tajná služba SBU zadržela 19 lidí, kteří se proti náboru staví.

Zdroje: RT, Russia Insider
Foto: RIA Novosti / Evgeny Kotenko

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články