Skandál Unaoil: Policie zahájila globální vyšetřování

Zapomeňme na limitované úniky Panama Papers, protože právě teď policejní oddělení po celém světě začínají vyšetřovat obrovský korupční skandál zahrnující společnost Unaoil (se sídlem v Monaku), praní špinavých peněz a politiky od Nového Zélandu až po New York. Podle uniklých dokumentů, které získaly Huffington Post a Fairfax Media, se skandál také týká těch největších korporátních gigantů jako jsou Halliburton, Samsung atd. Během následujících dnů budeme zveřejňovat třídílnou sérii článků odhalující rozsáhlou korupci ropného průmyslu.

Tohle vlastně není ani žádnou novinkou, informace akorát poskytují pohled do světa velké ropy a fungování některých společností.

FBI, Americké Ministerstvo spravedlnosti a protikorupční policie v Británii a Austrálii zahájily společné vyšetřování masivní úplatkářské kauzy v ropném průmyslu.

Zprávy přicházejí v době, když Fairfax Media a The Huffington Post odhalují, že ve skandálu Unaoil týkajícím se kontraktům za úplatky v bývalých sovětských státech jsou namočeni americký gigant Halliburton a jeho bývalá dceřinka Kellogg, Brown & Root,

Největší únik tajných složek v historii ropného průmyslu také odhaluje rozsáhlou korupci italského ropného giganta Eni ve spoustě zemích, kde firma dostala od vlád na starost správu ropných polí.

Texaská firma National Oilwell Varco, singapurský konglomerát Keppel, zapojeno je také joint venture norské Aker Kvaerner a tureckého giganta GATE. Informace ze stovek tisíců emailů zaslaných šéfovi Unaoil, Cyrusi Ahsanimu, ukazují, že manažeři a představitelé Halliburton a Kellogg Brown & Root (KBR), které se v roce 2007 oddělily, věděly, nebo alespoň podezřívaly, že Unaoil jedná korupčně, aby získala kontrakty v Kazachstánu.

Manažeři Eni, španělské firmy Firm Tecnicas Reunidas, francouzské Technip, těžebního gigantu MI-SWACO a Rolls-Royce nejenže aktivně podporovali úplatkářství, byly jim také nabídnuty, nebo dokonce získali, provize. A americký obranný gigant Honeywell a australská firma Leighton Offshore souhlasily s ukrytím úplatků do podvodných kontraktů v Iráku.

Společnosti oslovené Fairfax Media a The Huffington Post odkazovali na silné protikorupční politiky a zavázaly se vyšetřování dohod s Unaoil. Unaoil korupci odmítá.

Kaspické státy

Aby získala kontrakty pro své klienty v Kazachstánu, Unaoil zaplatila několik úplatků Eni a kazašským činitelům dohlížejícím nad tendry v obrovském ropném poli Kashagan a jinde.

Z uniklých složek se zdá, že vysocí manažeři KBR na Unaoil tlačili. Jeden email od manažera KBR nařizuje Unaoil soustřeďovat snahy na „dobrý špagetový dům“ a „malý šašlik.“ Nejspíš odkazoval na činitele italské společnosti Eni a kazašské vlády, kteří dohlíželi na kontrakty, které KBR chtěla.

Uniklé složky ukazují, že Unaoil chtěla uplatit několik vlivných osob včetně manažera Eni Diega Braghiho a kazašského činitele Serika Burkitbajeva, aby získala pro své klienty výhodu nad konkurenčními společnostmi.

Vše se opakovalo v sousedním Ázerbájdžánu, kde KBR zaplatila Unaoil miliony dolarů, aby ji pomohla získat kontrakty. Uniklý soubor říká, že klíčový prostředník Unaoil v zemi byl „velice blízký prezidentovi a jeho rodině…a má přístup ke každé kanceláři v zemi.“

Tento prostředník, Reza Raein, dostal na několika bankovních účtech od Unaoil miliony dolarů. Výměnou za to vypustil Unaoil tajné informace od vysokých ázerbájdžánských činitelů, které pak dostali klienti společnosti.

Unaoil také chtěla vybudovat své podivné impérium v Turkmenistánu a Uzbekistánu, jeden prostředník ji sliboval přístup do „společnosti dcery uzbekského prezidenta Gulnare.“

Policie zahajuje šetření, čelí otázkám o selháních

Americké Ministerstvo spravedlnosti, FBI, Britská Národní agentura pro potírání zločinu a Australská federální policie Unaoil a některé její klienty společně vyšetřují. Vyšetřování bude pravděpodobně jedno z největších na světě vzhledem k počtu zapojených společností.

Uniklé soubory z Unaoil odhalují, že na Blízkém východě Unaoil uplatila dva irácké ropné ministry, íránské ropné šéfy a pravou ruku plukovníka Kaddáfího.

Objevují se otázky, jak mohla Unaoil léta fungovat beztrestně a využívat účty v New Yorku a Londýně na proprání fondů a úplatky v letech 2000 až 2012.

Unaoil sídlí v Monaku a ovládá jí bohatá rodina Ahsaniů vedená Atou Ahsanim a syny Cyrusem a Samanem. Všichni tři mají britský pas. Spousta dohod byla vymyšlena v Londýně nebo byli využiti britští a američtí prostředníci, bankovní účty a předzaložené společnosti. Britské úřady o Unaoil a rodině Ahsaniů, která také řídí investiční společnost v Londýně, zdá se nevěděly. Britské Ministerstvo zahraničí dokonce Unaoil pomáhalo za mořem, společnosti poskytovalo brífinky a podporu.

Rodina Ahsaniů se mezitím vetřela volně do britského a evropského politického elitního davu. Saman Ahsani sedí v radě íránské nevládní organizace v Londýně po boku bývalého kancléře Exchequer Normana Lamonta. Ahsaniové pořádají charitativní události s monackým princem Albertem a princeznou Karolínou a dobrý kamarád prince Alberta Mike Powers sedí v poradenské radě Unaoil. 

Nic nenaznačuje tomu, že by Power, Lamont nebo monačtí monarchové o korupci Unaoil věděli.

Uniklé emaily odhalují několik britských byznysmenů a prostředníků včetně ropných představitelů Petera Warmera, Stuarta K. Steela, Basila Al Karaha a Lea Bortolazzoa, kteří korupci umožňovali.

Zdroj: http://www.theage.com.au/interactive/2016/the-bribe-factory/day-2/global-investigation.html

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články