Uprostřed krize v Budapešti se spekuluje, že z uprchlíků může nejvíce těžit Babiš

Uprchlická krize dosahuje vrcholu. Celý východní nádraží v Budapešti muselo být kvůli nesmyslným maďarským krokům uzavřeno. Maďarská policie po prohlášení německých úřadů napřed vpustila imigranty do vlaků mířících do Německa přes Rakousko, jenže tisíce imigrantů následně přeplnilo prostory nádraží a zablokovalo vlakovou dopravu. Chaos, který Maďaři způsobili, se přenesl i na českou hranici, když ve vlaku z Budapeště bylo v Břeclavi zadrženo 214 imigrantů. Je s podivem, že mezinárodní rychlík, který jede z Budapeště přes čtyři slovenské zastávky (Šťúrovo, Nové Zámky, Bratislava a Kúty), byl prohledán až na vlakovém nádraží v Břeclavi. Dokazuje to, jak se každý snaží přenést vinu na druhého, přenést problém jinam nebo se nechce do problémů vůbec motat.

Česká republika sice svolala na pátek mimořádný summit Visegrádské čtyřky, řešení imigrační krize, kterou záměrně a vědomě způsobila NATO, je v nedohlednu. Když se přibližují krajské volby, někteří politici se uchýlují spíše k rétorice a populismu. Čeští experti už mají jasno - imigrační krize bude předmětem nadcházející předvolební kampaně. Do krajských voleb jde mj. Blok Islámu Martina Konvičky, očividně podporovaný Parlamentními listy miliardáře Iva Valenty, a nově i hnutí ANO oligarchy Andreje Babiše. „Babiš může antiimigrantskému názoru vtisknout lidskou tvář, čímž může přilákat ty lidi, kteří uprchlíky vnímají jako problém, ale Martin Konvička se svým Blokem proti islámu je pro ně příliš radikální,“ řekl Právu politolog Petr Just. Další sociolog Jan Herzmann prohlásil, že obyvatelé země mají k imigrantům averzi. „Tito lidé hledají své vyjádření ve volebních preferencích a nacházejí ho všude tam, kde je postoj až neevropsky razantní. A pokud s tím ANO souzní, tak mu to bude hlasy spíše přidávat,“ uvedl. 

Babiš sám několikrát navrhl své vlastní řešení - chtěl, aby se uzavřely hranice a do celého procesu byla zapojena Severoatlantická aliance. Stejně jako většina politiků nedokázal zmínit fakt, že aliance převaděčům a uprchlíkům otevřela cestu. NATO zapojení do krize odmítlo. „Krajská politika je hlavně o řešení praktických problémů. ANO je již celostátně etablované, je schopno postavit kandidátky ve všech krajích a je schopno řešit i jiné problémy kraje než uprchlíky. Proto Babiš může odebrat těm malým stranám voliče, i když vyjádření o uzavírání hranic je poměrně ostré,“ uvedl politolog Jan Bureš. Nemusíme být ani géniové, abychom viděli, že ANO má navrch díky neustálé kritice ODS a TOP09.

Jestli svá slova myslí politici vážně, se teprve ukáže. Politika je politika a sliby bývají sliby.

Zdroj: Novinky.cz
Foto: Facebook

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články