Z Turecka do Sýrie převážejí teroristy sanitky, tvrdí zpráva turecké opozice

Ve své zprávě delegace hlavní turecké opozice Lidové strany Republikánů (CHP) uvádí, že v jihovýchodní provincii Adiyaman běžně sanitky převážejí zraněné členy Islámského státu ze Sýrie do Turecka. Krom toho se také účatní převozu nových rekrutů přes hranici.

Delegace zástupců CHP, která osobně Adiyaman navštívila, zjistila, že místní obyvatelé rekrutovaní teroristickou organizací přechází do Sýrie uplácením pohraniční stráže a policie a úřad premiéra a zpravodajská služba MIT tyto ilegální aktivity přehlížejí.

Zpráva také uvedla, že některé kavárny ve městě organizace využívá jako kontaktní místa. „Spousta militantů z ISIS, kteří přichází ze Sýrie, má dovoleno propagovat ideologii ISIS, a to zvláště v mešitách Maraslilar a Fatih. Všeobecně se uvádí, že imámové těchto mešit legální aktivity přehlížejí. A co víc, některé rodiny, které si stěžovaly na náborové aktivity ISIS a jednoho z těchto imámů varovaly, byly požádány, aby se o takové problémy přestaly zajímat, jeden imám řekl: Přišli ze zahraničí. Vláda jim to dovolila. Možná brzy odejdou.“

Druhá část zprávy popisuje schůzky a konverzace s mítními obyvateli o aktivitách ISIS ve městě. Uvádí, že alevitské organizace a členové občanskoprávních organizací si na tyto aktivity stěžovali, jenže doposud nic ze strany úřadů neproběhlo. Někteří Alevité tvrdí, že se kvůli hrozbě bojí chodit na svatby, v některých vesnicích jsou Alevité pod neustálým dohledem kvůli obavám o svou bezpečnost. 

Zpráva také uvedla, že hlavní žalobce Adiyamanau Ali Ulvi Yilmaz potvrdil, že prozatím neproběhla žádná zatčení týkající se ISIS. Vyšetřování se podle jeho slov vede proti 15 lidem, zatím je ale ve fázi sbírání důkazů.

Ve zprávě je také zmíněna schůzka tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua s rodinou, jejíž syn šel se svou ženou bojovat do Sýrie. Davutoglu podle zprávy odpověděl: „Alespoň šli spolu. Mohou se tam navzájem podporovat.“

Zdroj: Todays Zaman
Foto: Reuters

Podpořte WertyzReport!

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články