Za falešným pučem stojí Erdogan

WMR byl tureckými a zpravodajskými zdroji informován, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zinscenoval vojenský puč, aby zjistil, jaké části armády ho podporují. Erdogan, který nikdy nebyl v opravdovém ohrožení malou skupinou středně a nízko postavených vojenských činitelů, incident využije k odstranění stoupenců tureckého islámského vůdce v exilu Fethulleha Gulena.

Turecké zdroje uvádějí, že puč byl řízen Erdoganem od samého začátku. Ačkoliv začal jako klasické vojenské svržení civilní vlády obsazením strategických bodů – dvou Bosporuských mostů, Mezinárodního letiště v Istanbulu, státní televize TRT a velitelství Generálního štábu v Ankaře – byl odsouzen k neúspěchu. 

Je stále záhadou, jak vůdci puče, kteří své akce omezili na ovládnutí několika strategických center, mohli vypnout v zemi sociální média jako Facebook, Twitter a YouTube. Když Erodgan opustil svou dovolenou v hotelu Marmaris v Egejském moři, jeho letadlo dostalo údajně zákaz přistát na istanbulském Ataturkovu letišti, které rebelové ovládli. Pak začala Erodganova propagandistická operace šíření falešných zpráv, že požádal o azyl v Německu. Zdroje WMR uvádějí, že Erodganovo letadlo nezůstalo v tureckém vzdušném prostoru. I když byla hlavní sociální média vypnuta, Erdogan se objevil na CNN Turk, která nebyla obsazena, prostřednictvím FaceTime a jeho iPhonu.

Pokud by šlo o vážný pokus, FaceTime byla byla vypnuta a CNN Turk by byla obsazena ve stejnou dobu jako TRT. Státní agentura Anadolu také vydávala prohlášení premiéra Binalia Yildrima, který tvrdil, že puč byl zastaven hned, jak začal. Při opravdovém puči by také byla vypnuta státní agentura.

Erdogan nařídil svým stoupencům, aby vyšli do ulic a ovládli Ataturkovo letiště. Když Erdoganovi stoupenci letiště ovládli, Erdogana po přistání vítaly nadšené davy. Aby si pro sebe vytvořil více sympatií, tvrdil, že když odjížděl na letadlo, byl jeho hotel bombardován. V jeho zájmu by také byl bombový útok na prezidentský palác.

Erdogan také uspořádal tiskovou konferenci, na které nejenže vyhrožoval Gulenovi, ale také státu, který ho ukrývá – Pensylvánii: „Mám pro Pensylvánii zprávu – účastníte se zradě proti tomuto státu. Pokud máte odvahu, vraťte se do své země.“ Erdogan nahradil slovo Pensylvánie jménem Gulena. Je ale jasné, že Erdogan odkazoval na pensylvánské politiky, kteří Gulena podporují, senátory Boba Caseyho a Pata Toomeyho.

Gulen zapojení v puči odmítl. Erdogan vydal na Gulena zatykač a požádal Obamovu administrativu, aby ho vydala do Turecka. Pokus Amerického Ministerstva spravedlnosti o zrušení Gulenovy permanentní rezidence v zemi byla tvrdě zamítnuta odvolacím soudem ve Philadelphii CIA. Jak WMR v roce 2008 uvedl, „odvolací soud rozhodl, že Gulen byl cizinec s nezvyklými schopnostmi, což vedlo ke schválení jeho rezidence. Pozorovatelé případu podezřívají, že do procesu zasáhla CIA jménem Gulena.“

Erdogan začal čistku armádních a zpravodajských služeb. Policie se očividně rozhodla být na jeho straně. Vláda zatkla skoro 2000 vojenských činitelů a rekrutů a prezident a premiér Yildrim oba prohlásili, že účastníci puče budou tvrdě potrestáni.  Většina účastníku pocházela z letectva, obrněných jednotek a vojenské policie. Zdá se, že zatýkáním účastníků je vláda zapojena v lovu, kdy využívá puč jako výmluvu pro zatýkání kritiků prezidenta. Pokus o puč byl standartní „mucholapkovou“ operací, kdy Erdogan a jeho stoupenci zjišťují, kteří činitelé se do puče zapojili.

Opravdový profesionální puč by znamenal vypnutí všech sociálních sítí včetně Instragramu a FaceTime.

Naše turecké zdroje tvrdí, že pokus o puč byl operací pod falešnou vlajkou z několika důvodů:

  • Začal jako učebnicové svržení, ale rychle se rozpadl. Spousta lidí se domnívá, že kdyby šlo o vážnou věc, tak rychle neskončí.
  • Po oznámení, že mají plnou kontrolu země, vůdci předvedli jen slabý odpor.
  • Populace byla na lídra puče naštvána, Bosporské mosty byly uzavřeny i pro obyčejný lid
  • Erdoganovo letadlo přistálo bez incidentu. Při opravdovém puči by bylo jeho letadlo obklíčeno armádou a on sám by se ocitl v domácím vězení. Anebo, kdyby prezidentské letadlo trvalo na přistání v rozporu s armádními rozkazy, bylo by sestřeleno.
  • Erdogan byl na letišti přivítán davem mávajícím zbrusu novými vlajkami, na záběrech šly ještě vidět stopy po jejich složení. Tohle je vždy znak zapojení George Sorose v barevných revolucích. Někteří Erodganovi stoupenci také mávali zbrusu novými vlajkami muslimské separatistické skupiny Východního Turkestánu v západní Číně, kterou podporuje Soros. Sorosova Open Society operuje v Istanbulu a s Erdoganem nemá problém.
  • Erdoganova vláda nařídila imámům využít minarety k tomu, aby nařizovali lidem jít do ulic. Během vojenského puče by hlasatelský systém minaretů byl umlčen nebo by mešitám byl vypnut proud. Stoupenci Erdoganovy strany AKP vyšli do ulic po boku s imámy a dalšími muslimskými představiteli křičícími „"Allahu Akbar.“
  • Pentagon tvrdí, že byl pučem překvapen. Jenže američtí vojenští činitelé jsou přiřazeni jako spojkoví činitelé NATO na Tureckém Ministerstvu obrany a turečtí činitelé pracují v Pentagonu. Je pochybné, že by takový puč plánovala malá skupina tureckých činitelů bez vědomí Tureckého Generálního štábu nebo amerických spojkových činitelů.
  • Erdoganova vlád hned ráno po puči nařídila vyhazov 2745 soudců.

V Ankaře také proběhly tři vojenské útoky na Turecký parlament. Je možné, že byly provedeny vojenskými jednotkami nakloněnými Erdoganovi. Erdogan se snaží prosadit novou ústavu, která by dala prezidentovi ještě více pravomocí. Erdogan také ovládl média vlastněná Gulenem, jako např. Zaman, a nedávno naznačil, že by syrským uprchlíkům v Turecku udělil občanství. Turecké opoziční strany tyto kroky odmítají. Nařízením útoku na parlament Erdogan vyslal ne tak rafinovanou zprávu opozici. Po puči umlčuje politickou opozici, zatímco dostává podporu od amerického prezidenta Baracka Obamy, německé kancléřky Angely Merkelové, britské premiérky Theresy Mayové a prezidenta EU Donalda Tuska.

Zinscenováním puče Erdogan zkombinoval strategie Adolfa Hitlera. Hitler nařídil zapálení Reichstagu, z čehož obvinil komunisty, aby anuloval ústavu a sám si udělil pravomoci. Čekáním na to, kdo se připojí k falešnému puči, si Erdogan vypůjčil od Hitlera prvky Operace Valkýra, kdy měl být vůdce zabit při bombovém útoku. Hitler čekal na prohlášení k národu, dokud se všichni stoupenci Valkýry sami neodhalili. Hitler pak nařídil jejich zatýkání a popravy. Erdogan teď operuje jako Hitler v roce 1944 z Východního Pruska. Nařizuje zatýkání všech zapojených nebo podezřívaných z účasti v puči, který byl odsouzen k zániku. A to z Erdogana dělá daleko nebezpečnějšího než jakoukoliv juntu, která by ovládla Turecko za účelem obnovení sekulární vlády a odklonění země od Erdoganovy iluze Osmanské majestátnosti.

Článek vyšel 16.července 2016 na webu Wayne Madsen Report.

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články