Expert OSN kritizuje dohody TTIP, CETA a TISA

Alfred de Zayas, nezávislý lidskoprávní expert OSN, vydal 24. června prohlášení týkající se třech mezinárodních obchodních dohod - TTIP (mezi USA a Evropskou unií), globální TISA a CETA (mezi Evropskou unií a Kanadou). Jeho úkolem bylo zjistit, zda jsou v rozporu s mezinárodními zákony. Zayas dohody tvrdě zkritizoval.

„Obchodní dohody připravované a vyjednávané v tajnosti, bez klíčových podílníků jako jsou odbory, asociace spotřebitelů, zdravotní profesionálové a experti na životní prostředí a dnes i parlamenty, nemají žádnou demokratickou legitimaci. Odsunování veřejnosti z účasti v této důležité debatě je nedemokratické a ukazuje neúctu k hlasům lidu,“ uvedl.

Zayasovo volání přišlo v době, kdy, na základě uniklých dokumentů a zpráv v médiích, Evropská komise údajně připravuje dohodu CETA s Kanadou schválit jen jako jednostrannou záležitost. V případě jejího schválení budou odsunuty národní Parlamenty z rozhodování.

Expert dále žádal evropské státy, aby respektovaly své lidskoprávní povinnosti. „Dohoda o lidských právech zahrnuje závazné povinnosti, které musí státy plnit…Státy nesmí vkročit do dohod, které zpomalují, obcházejí, překážejí nebo dělají nemožné plnit povinnosti vyplývající z dohody o lidských právech,“ uvedl Zayas.

Zayas dále vyzval státy, aby se nezbavovaly zodpovědnosti ochrany obyvatel. „Obchodní dohody by měly být ratifikovány až po provedení lidskoprávních, zdravotních a environmentálních dopadů, což se v případech TTIP a CETA nestalo,“ uvedl.

Podobné prohlášení vydal Alfred de Zayas také v únoru v souvislosti s Transpacifickou investiční úmluvou mezi USA a státy Pacifiku (TTP).

Zdroj: ohchr.org
Foto: Wikimedia

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články

80 procent Ukrajinců žije v chudobě

Image


Dva roky po tzv. Euromajdanu se podle standardů OSN ocitlo 80 procent Ukrajinců v chudobě se denním rozpočtem v hodnotě pěti dolarů. Statistiky představil ekonom Alexej Plotnikov na tiskové konferenci v Kyjevě.
„Minimální měsíční mzda byla v květnu 60 dolarů a minimáln…