Zbraně jsou byznys, smiřme se s tím, obhajuje slovenské zbraně v Sýrii Fico

Podle společné zprávy Balkánské investigativní zpravodajské sítě (BIRN) a Centra pro výzkum korupce a organizovaného zločinu (OCCRP) tisíce útočných pušek, jako je například AK-47, minometných granátů, raketometů, protitankových zbraní i těžkých kulometů skončilo v zemích sousedících se Sýrií, kam se dostaly z balkánských zemí a Arabského poloostrova. Novináři se domnívají, že zbraně z Bosny, Bulharska, Chorvatska, Česka, Černé Hory, Slovenska, Srbska a Rumunska a skončily v Sýrii.

V minulosti vyšlo najevo, že zbraně, které byly prodány evropskými státy státům v Perském zálivu, skončily na bojišti v Sýrii, žádný stát ale neprovedl razantní opatření. Jediné, co z toho bylo, byl velký byznys. To nám bez jakéhokoliv zakrývání řekl i slovenský premiér Robert Fico:

Nebuďme prosím papežtějští než papež. Bavme se jako lidi, neděláme tu teď nějaké moralistické výstupy...Já si velice dobře pamatuji 90. léta, kdy byl ještě stále velký potenciál zbrojařské výroby na Slovensku i v Československu. I když se rozpadly východní trhy, rozpadl se Sovětský svaz, neexistovala Varšavská smlouva, potenciál našeho zbrojařského průmyslu byl velký. Když jste kladli tuto otázku, po našem území chodili lidi ze západních zemí - Spojené státy, Francie, Německo. Všichni nám říkali - nesmíte vyrábět zbraně, to je v rozporu s lidskými právy, je to nemorální...Pod tlakem různých mocností a lidí, kteří byli tehdy u moci v Československu a na Slovensku, se v mnohých oblastech zastavila výroba zbraní. A všechny trhy, které jsme opustily, byly okamžitě obsazeny těmi, kteří na naši adresu moralizovali. Jak jde o zbraně jako takové, jsou předmětem obchodování, jsou předmětem soukromého obchodování a myslím si, že dělat jakákoliv propojení mezi tím, že se někde objeví nějaký vojenský přebytek, jsou to útočné zbraně, které se prodávají ze soukromé podnikatelské firmy, a vládou Slovenské republiky, jakože bysme za to byli zodpovědní, zásadně odmítám. Protože ať nějaké ručné zbraně neprodají slovenské firmy, tak je prodá někdo jiný. Ten trh se okamžitě naplní obrovskou nabídkou. Já toto vůbec nevnímám jako něco morálního a odmítám, jako to dnes předvedl miliovaný deník SME, že zodpovídám za terorismus v Evropě a ve světě, protože se nějaké zbraně ze Slovenska někde objevily. Zbraň je normální byznysový produkt. Když je neprodáme my, prodá je někdo jiný. Ale potom neplačte, až se nebudou zbraně prodávat a budeme pozorovat, jak naši lidé přicházejí o práci. Já jsem s tím nikdy problém neměl. Klidně si řekněte to, co jsem říkal na začáku: 90. léta jsou typickým příkladem. Na náš úkor se obsadily trhy jinými státy, které nás kritizovaly za výrobu zbraní. Nebuďme už hloupí, máme svůj vlastní rozum a mějme odvahu hovořit o takových věcech otevřeně.

Zbraně jsou byznys, musíme se s tím hold smířit. I když zemřely statistíce lidí a zhoršila se bezpečnostní situace ve světě. Bez nich by nebyly zakázky, nebyla by pracovní místa, stát by nevybral daně, pojištění a ekonomika by neporostla. Zabíjení lidí je byznys, protože se na tom živí úplně všichni, jen ne ti, co umírají.

Zdroj: Čas.sk
Foto: Screenshot z videa

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články