Je Miloš Zeman mistrem propagandy?

Český prezident Miloš Zeman začíná být každým dnem čím dál více průhlednějším člověkem, který získává své stoupence prostřednictvím rýpavých komentářů a štvavých poznámek. Po fiasku na Albertově 17. listopadu 2015, po kterém se prezident distancoval od vůdce hnutí Islám v ČR nechceme Martina Konvičky, opět otáčí a tvrdí, že souhlasí s Konvičkovým odporem k Islámu, ale ne s „jeho výroky.“ Tvorba jeho osobnosti teď dostala další směr, když při návštěvě Střední vinařské školy ve Valticích dostal od studentů předem připravené otázky.

Tato událost opět vyvolává absolutně bezvýznamný konflikt mezi Zemanovými stoupenci a tzv. „pražskou kavárnou,“ protože Zeman si svými činy odporuje sám ve vlastních tvrzeních. Předem připravené otázky ředitelkou školy jsou tak do očí bijící, že je jasné, že je studenti nemohli sami připravit, protože taková témat budou těžko lidé ve věku 15-18 let zajímat. Koho z této věkové kategorie zajímají Norské fondy? Opravdu si někdo myslí, že někdo ze studentů připraví takový dotaz - „Pane prezidente, vy sám jste se již několikrát vyjádřil směrem k České televizi. Uměl byste nám vysvětlit, proč televize, za kterou lidé platí nemalé koncesionářské poplatky, předkládá informace lidem stejně manipulativně a neobjektivně jako jiná masmédia? A lze tomu nějak zabránit?“

Ředitelka školy hájila připravené otázky slovy:  „Studenti se v občanské nauce na diskusi chystali. Navíc u debaty byly jenom nižší ročníky, protože ty starší byly na soutěži. Možná by bylo lepší, kdyby děti dotazy kladly spatra, ale není jednoduché hovořit s prezidentem před tolika lidmi. Proto studentům učitelka pomohla formulovat otázky.“ Takové odůvodnění je vzhledem k probíraným tématům u této věkové kategorie absurdní. 

Miloš Zeman je člověk, který rozděluje společnost a sám se zároveň potápí. Každý politik je obklopen PR poradci. Ti mu říkají, jak má vystupovat, jak apelovat na voliče, jak „ovládnout“ dav atd. A o tom to celé je. Moderní politik je jen mistr propagandy. Aby zmírnil nálady ve společnosti, musí lhát, přetvařovat se. Upřímnost je v politice problém. Najdou se zde i takoví, kteří žádají při rozhovoru předem otázky, aby se mohli připravit. Předem připravené otázky jsou běžné.

Zásadním problémem u Zemana je to, že si protiřečí. Dokonalým příkladem je jeho slavný výrok: „Agresor je ten, kdo zaútočí na nějakou zemi dříve než Spojené státy americké.“ Pokud nám neselhala paměť, tak to byla Zemanova vláda, kdo poslal české vojáky do Afghánistánu. A byl to Zeman, kdo chtěl vyslat české mírové sbory na Izraelem okupované Golanské výšiny (přitom v celém izraelsko-arabském konfliktu by měl být Izrael vnímán jako agresor). Zeman přehlíží také fakt, že právě z okupovaného Afghánistánu míří do Evropy uprchlíci, protože už zde lidé mají minimální vyhlídky do budoucna, a to není třeba zmiňovat jeho výrok o „organizované invazi Muslimského bratrstva.“

Na závěr už nám jen opravdu zbývá otázka, co ze Zemana vypadne během následujících dnů, a máme to brát vážně? To, co se děje potom, už tak akorát značí, že se snaží být mistrem propagandy.

Foto: ODS/Flickr

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články