Zeman se Putina zeptá, zda-li Rusko nepodpoří rezoluci rady bezpečnosti OSN o Sýrii. Jakou rezoluci?

Prezident Miloš Zeman se při oslavách ukončení druhé světové války v Číně ve čtvrtek setká s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Zemanův mluvčí Jiří Občáček už v pondělí řekl, že budou probírat bezpečnostní a ekonomické otázky. Zeman o setkání řekl: „Víte, já jsem člověk, který se zaměřuje především na hospodářské otázky. Ale u pana prezidenta Putina se zeptám, zda je možnost, aby Rusko podpořilo rezoluci Rady bezpečnosti (OSN), která se týká Sýrie.“

Jakou rezoluci Zeman myslí, není jasné. Rusko začátkem srpna podpořilo rezoluci Rady bezpečnosti pro vyšetření chemických útoků v Sýrii. Ty nejzásadnější rezoluce byly vetovány třikrát Ruskem a Čínou ze dvou důvodu - nevylučovaly vojenskou intervenci v zemi a byly jednostranné. Zatímco se Američané snaží sesadit syrského prezidenta všemi možnými prostředky, Zeman nedávno prohlásil na účet ametických válek: „Agresor je ten, kdo zaútočí na nějakou zemi dříve než Spojené státy americké.“ Vzhledem k tomu, že to byly právě USA, kdo inicioval tři zmíněné rezoluce, jsou Zemanovi komentáře dosti podivné, protože Západ chce evidentně válku.

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že „Zeman s Putinem pravděpodobně bude mluvit o Ukrajině, Sýrii a Blízkém východě a nebude chybět téma boje proti islámskému terorismu.“ Hrad se domnívá, že bez Putinovy pomoci se nezmění přístup ruské diplomacie v Radě bezpečnosti OSN a že bez mandátu rady přitom podle něj nebude možný přístup do pobřežních vod Libye, tedy do části pašerácké cesty, kterou vytvořilo NATO po inciiativě USA, Francie a Británie.

Zdroj: Hospodářské noviny
Foto: ČTK/AP

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články