Ženeme se do robotické revoluce bez ohledu na následky, varují vědci

Nadace pro zodpovědnou robotiku, která byla v pátek (11. prosince) spuštěna v Londýně, chce přesvědčit vlády a průmysly, aby se začaly dívat na to, jak zautomatizovaní roboti ovlivní lidské životy. Skupina vědců se domnívá, že politici prozatím tento problém nezkoumali.

Profesor robotiky na Univerzitě v Sheffieldu a předseda nadace Noel Sharkley řekl, že se musí každopádně zvážit možné dopady na pracovní trhy. „Ženeme se do robotické revoluce bez toho, aniž bychom viděli problémy okolo toho. Je čas ustoupit a tvrdé přemýšlet o budoucnosti této technologie než se k nám dostane a pokouše nás,“ řekl.

Sharkley vyjádřil obavy o tom, že čím dál více robotů se začíná využívat ve službách, v současné době je jich 12 milionů. Mezinárodní nadace pro robotiku ale odhaduje, že do roku 2018 jich bude na světě 31 milionů. 

Největším neprůmyslovým vlastníkem robotů je obranný průmysl, čím dál více se využívají drony pro letecké mise. Roboti se navíc už také začínají využívat v pečovatelském průmyslu, účastní se úklidu, farmářství a vaření. Profesorka Johanna Seibtová z dánské Univerzity Aarhus řekla, že roboti „mění způsob, jakým existujeme jako lidské bytosti. Vojáci jsou připraveni riskovat své životy, aby ochránili robota.“

V říjnu se proti robotizaci opět postavil Stephen Hawking. Řekl, že někteří lidé by z vývoje robotického průmyslu vydělali obrovské peníze a miliony lidí mohou být bez prostředků.

Zdroj: RT
Foto: © Jason Lee / Reuters

Komentáře

  • Stále čtu: "roboti". Ale žádný "živý" robot, pokud vím, ještě neexistuje. Živý znamená uvědomující si sama sebe. Vše ostatní jsou věci, tedy "roboty" a to i tehdy, pokud se na základě nějakých algoritmů rozhodují "sami". Až vznikne skutečný "ROBOT", bude to opravdový průser, protože v té chvíli lidstvo jako takové skončí .... roboti budou schopni zastat všechny práce a lidi nebudou mít důvod živit .... ani tolerovat na svém teritoriu, protože jsou nevypočitatelní a tím nebezpeční ....

Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články