Poslanci schválili asociační dohodu s Ukrajinou. Navzdory tuhému odporu komunistů

http://domaci.ihned.cz/c1-64620560-poslanci-schvalili-asociacni-dohodu-s-ukrajinou…

Sněmovna schválila ve čtvrtek v noci po mnohaměsíčních průtazích asociační dohodu mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Dohodu kritizovali v několikahodinové debatě poslanci opoziční KSČM. Senát přitom podpořil dohodu bez větších diskusí už loni v prosinci. Poslední krok, samotná ratifikace, nyní bude na prezidentovi Miloši Zemanovi.

Česko přijme další tisíce uprchlíků, mluví se až o 7 500

http://www.novinky.cz/domaci/380935-cesko-prijme-dalsi-tisice-uprchliku-mluvi-se-az…

Ne 1500, ale kolem 7500 uprchlíků nakonec Česká republika nabídne svůj azyl, tvrdí europoslanec z KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. O novém počtu se prý čile diskutuje mezi diplomaty v kuloárech Evropského parlamentu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve Sněmovně potvrdil, že Česko přijme další tisíce migrantů.

Sobotka: Jsme připraveni přijmout tolik lidí, jako za války na Balkánu

http://zpravy.idnes.cz/sobotka-jsme-pripraveni-prijmout-tolik-lidi-jako-za-valky-na…

Premiér Bohuslav Sobotka naznačil, kolik uprchlíků by Česko mohlo přijmout v případě, že nebudou v rámci Evropské unie schváleny povinné kvóty pro rozdělování uprchlíků. Sobotka při interpelacích řekl, že by to mohlo být podobné jako během války na Balkáně v 90. letech. Tehdy uprchlíků ze zemí Balkánu, hlavně z Bosny, v Česku bylo přes 10 tisíc.

Europoslanci velkou většinou podpořili zavedení kvót pro přijímání uprchlíků

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zpravy/_zprava/europoslanci-velkou-vetsinou…

Evropský parlament dnes jasnou většinou podpořil zavedení povinných kvót pro přijímání uprchlíků. Evropská komise navrhla, aby si země Evropské unie mezi sebou rozdělily dalších 120 tisíc žadatelů o azyl z Řecka, Itálie a Maďarska. Europoslanci se k návrhu podle pravidel museli vyjádřit, ale státy Unie se jejich hlasováním nemusí řídit.

Juncker odmítl, že udělal z Lucemburska daňový ráj

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/380923-juncker-odmitl-ze-udelal-z…

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odmítl ve čtvrtek obvinění, že jako premiér a ministr financí Lucemburska vytvořil z této malé evropské země daňový ráj pro velké podniky. Prohlásil rovněž, že se bude snažit odstranit mezery v evropském daňovém systému, který je podle něj nespravedlivý a nepřehledný. Informovaly o tom agentury DPA a APA.

Fico: Slovensko kvóty nepřijme, ani když ho ministři EU přehlasují

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zpravy/_zprava/fico-slovensko-kvoty-neprijme-ani…

Pokud příští týden ministři vnitra zemí Evropské unie kvalifikovanou většinou přijmou rozhodnutí o povinných kvótách pro přerozdělení uprchlíků do členských zemí přes nesouhlas Slovenska, vláda v Bratislavě s nimi i tak nebude souhlasit. Podle serveru teraz.sk to řekl slovenský premiér Robert Fico. Podle předsedy maďarské vlády Viktora Orbána jsou zamýšlené kvóty nemoudré a nespravedlivé, pokud by se ale na nich EU shodla kvalifikovanou většinou, Budapešť by to akceptovala.

Stropnický hájí maďarský plot. Ať V4 zřídí velký záchytný tábor, navrhl

http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-ministr-stropnicky-twitter-plot-fkc-/domaci.aspx?c…

Maďarský plot proti běžencům není podle ministra obrany Martina Stropnického ideální, odpůrců bariéry se ale s odkazem na útok ve Francii řečnicky zeptal, zda místo plotu navrhují „střelce ve vlaku“. Země Visegrádské čtyřky by podle něj měly vybudovat společný záchytný tábor pro běžence, řekl ministr v rozhovoru pro iDNES.cz.

Ázerbájdžán prý zrušil Teličkovi oficiální část jeho návštěvy

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/380834-azerbajdzan-pry-zrusil-telickovi…

Český poslanec Evropského parlamentu za hnutí ANO Pavel Telička odložil chystanou čtvrteční cestu do Baku, protože mu ázerbájdžánské úřady dnes zrušily oficiální část návštěvy. Baku to podle Teličky zdůvodňuje rezolucí EP z minulého týdne, která kritizuje porušování lidských práv v Ázerbájdžánu a jejímž byl Telička spoluautorem.

Debakl amerického plánu. Vycvičených rebelů bojuje s IS v Sýrii jen pět

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/380832-debakl-americkeho…

Americký program výcviku syrských vzbouřenců totálně selhal. Jasně to plyne z vystoupení generála Lloyda Austina III, který ve středu před senátním výborem pro ozbrojené síly řekl, že jen čtyři nebo pět z pár desítek rebelů vycvičených Američany bojuje aktuálně proti Islámskému státu.

Rozdělení uprchlíků skončilo fiaskem. OSN je zklamána neschopností EU

http://zahranicni.eurozpravy.cz/evropa/131496-rozdeleni-uprchliku-skoncilo-fiaskem…

Neschopnost ministrů vnitra a spravedlnosti zemí EU dospět k dohodě při rozdělení 120 tisíc uprchlíků kritizují nejen německá média, ale taky Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Země EU se včera dohodly pouze na tom, že si mezi sebe rozdělí 40 tisíc uprchlíků na dobrovolném základě.

Nevěděl jsem, že má Dienstbier tak velký byt, odmítl Chovanec přijetí 15 tisíc uprchlíků

http://www.novinky.cz/domaci/380822-nevedel-jsem-ze-ma-dienstbier-tak-velky-byt…

Přijetí až patnácti tisíc uprchlíků, se kterým ve středu přišel ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), je podle jeho spolustraníka a ministra vnitra Milana Chovance nesmysl. „Nevěděl jsem, že má tak velký byt,” komentoval šéf resortu. On sám dlouhodobě odmítá Bruselem navrhované povinné kvóty, na jejichž základě by mělo Českou přijmout 4 300 uprchlíků.

Český politik skončil v maďarském vězení: V malé cele se tísnilo 15 běženců

http://www.lidovky.cz/dobrovolnik-ktery-skoncil-v-madarskem-vezeni-v-nasi-cele-se…

Vezl uprchlíkům do Maďarska humanitární pomoc. Dostal se ale do nesnází: minulý týden jej zatkla policie a strávil devět hodin v cele spolu se zadrženými migranty. Člen předsednictva Strany zelených Michal Berg v rozhovoru pro Lidovky.cz popsal, jak se maďarští strážci zákona k běžencům ve věznicích chovají. „Podmínky tam jsou opravdu tristní,“ říká.

Bez plného očkování nebudou moci děti do školky

http://www.novinky.cz/domaci/380751-bez-plneho-ockovani-nebudou-moci-deti-do-skolky…

Poslanci ve středu odmítli schválit novelu zákona o ochraně veřejného zdraví se změnami, které navrhl Senát. Horní komora chtěla ze zákona například vypustit, aby bylo plné očkování podmínkou pro přijetí dítěte do mateřské školy nebo pobyt na školách v přírodě. Poslanci setrvali na původní podobě normy.