Blízký východ se rozpadá, varoval izraelský premiér

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/380281-blizky-vychod-se…

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval ve čtvrtek spojence, aby společně zakročili proti radikálnímu sunnitskému i šíitskému islámu. Krátce před jednáním se svým britským protějškem Davidem Cameronem v Londýně v prohlášení varoval, že v opačném případě se Blízký východ ”rozpadne”.

Syrský chargé d’affaires v Česku: Kvóty pro uprchlíky jsou jen kosmetická operace

http://www.novinky.cz/domaci/380171-syrsky-charge-d-affaires-v-cesku-kvoty-pro…

Syřané převažují mezi uprchlíky, kteří míří do Evropy, protože v zemi zuří už pátým rokem občanská válka. Do zahraničí před ní uprchly čtyři milióny lidí. Skoro polovina jich je v Turecku, milión v Libanonu a přes 600 000 v Jordánsku. V samotné Sýrii je uprchlíků 7,6 miliónu. O syrské krizi Novinky hovořily se syrským chargé d’affaires v Praze Bašárem Akbikem.

Babiš vyzývá šéfa NATO ke hlídání hranic Turecka a potápění lodí

http://zpravy.idnes.cz/babis-vykzyva-sefa-nato-ke-hlidani-hranic-tureca-a-potapeni…

K hlídání hranic Turecka a potápění prázdných lodí pašeráků lidí ve Středozemním moři, podobně jako NATO před šesti lety zasáhlo proti somálským pirátům, vyzve vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. Ten ve středu zamířil do Prahy na jednání s českými politiky.

Tak to jsem nikdy neřekl! Poslechněte si výrok, který Babiš zapřel

http://domaci.ihned.cz/c1-64566380-tak-to-jsem-nikdy-nerekl-poslechnete-si-vyrok…

Dva dny stačily vicepremiérovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, aby zapomněl na svůj veřejně pronesený výrok o smlouvě Radmily Kleslové s ČEZ, a navíc jej začal veřejně popírat. Jenže zvukové záznamy, které při své práci pořídili novináři, jej usvědčují přinejmenším ze ztráty paměti.

Nadáváte na uprchlíky? Hrozí vám vězení, varuje policie

http://tn.nova.cz/clanek/nadavate-na-uprchliky-hrozi-vam-3-roky-vezeni-varuje…

Aktuální uprchlická vlna s sebou nese i zvýšený počet různých nesouhlasných vyjádření na adresu migrantů, která si lidé nesdělují jen osobně, ale také na veřejných internetových fórech a sociálních sítích. Policie ČR nyní varuje, že tím mohou spáchat trestný čin.

Písmo Comenia potlačuje v dětech osobnost a emoční vývoj, varuje znalec

http://zpravy.idnes.cz/pismo-comenia-detem-skodi-a-povede-k-zaniku-rukopisu-varuje…

Začal nový školní rok a s ním přišel i střet mezi zastánci a odpůrci nespojitého písma Comenia Script. Potlačuje v dětech osobnost a emoční vývoj, varuje v pondělní MF DNES uznávaný grafolog Jan Jeřábek. Autorka písma i školy, které toto nespojité písmo vyučují, si ho však podle deníku většinou chválí.

Lavrov: Strůjci konfliktů musí nést odpovědnost i za humanitární pomoc

http://cz.sputniknews.com/svet/20150908/1087260.html#ixzz3l9bRAtWc

Země, které nesou velkou odpovědnost za rozpoutání konfliktů, musí nést větší odpovědnost za poskytování humanitární pomoci těm, kdo byli v jejich důsledku postiženi, prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov během schůzky s místopředsedkyní Evropské komise Kristalinou Georgijevovou.

Rusko zvažuje vojenskou pomoc Afghánistánu. Chce tam nahradit NATO

http://zpravy.idnes.cz/rusko-chce-do-afghanistanu-poslat-vojenske-vrtulniky-pf4-…

Rusko uvažuje o poslání vojenské pomoci do Afghánistánu. Země čelí náporu islamistů z radikálního hnutí Taliban a Moskva se obává, že by se nepokoje mohly rozšířit po Střední Asii až k jejím jižním hranicím. V rámci vojenské zásilky by se do Afghánistánu mohly dostat ruské vrtulníky.

U desítek nových mobilů byl odhalen špionážní software

http://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/379855-u-desitek-novych-mobilu-byl…

Německá bezpečnostní společnost G Data Software odhalila více než dvě desítky chytrých telefonů, které mají už z výroby nainstalovaný špionážní software. Všechny smartphony přitom na testy putovaly z internetových obchodů a vypadaly, jako by byly originálně zabalené od výrobce. Upozornil na to server The Hacker News.

Ministr Ťok půjčil miliony státní firmě, aby měla na výplaty

http://ekonomika.idnes.cz/tok-musel-pujcit-nove-statni-firme-cendis-miliony-fvx-/eko…

Ministerstvo dopravy muselo půjčit dva miliony korun svému státnímu podniku Cendis. Nově založená firma, která měla řešit mýtný systém, totiž zatím nemá žádné příjmy. Zato v ní sedí pětice výrazně nadprůměrně placených zaměstnanců, takže jí došly peníze na výplaty.