Česko-Slovensko nikdy nevyhlásilo reparačné odškodnenie od Nemecka za ukončené: český ústavný právnik Václav Pavlíček v rozhovore pre DespiteBorders.com

http://despiteborders.com/cesko-slovensko-nikdy-nevyhlasilo-reparacne-odskodnenie-od…

Prof. Václav Pavlíček, narodený v roku 1934, je český ústavný právnik pôsobiaci na pôde Právnickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, Právnickej fakulty Západočeskej univerzity v Plzni a Ústavu štátu a práva Akadémie vied Českej republiky. Opakovane bol navrhnutý do funkcie sudcu Ústavného súdu Českej republiky, bol podpredsedom Československého helsinského výboru, členom niekoľkých Legislatívnych rád vlády Českej republiky, je autorom učebníc ústavného práva a predsedom najstaršej českej nadácie Nadání, Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových – Hlávkovej nadácie pôsobiacej od roku 1904. Patrí k popredným znalcom problematiky českej štátnosti, Benešových dekrétov, vojnových reparácií a cirkevných reštitúcií.

Rada ČT odmítla stížnost Agrofertu, že Reportéři pomlouvali Babiše

http://zpravy.idnes.cz/rada-ct-odmitla-stiznost-agrofertu-dut-/domaci.aspx?c=A150506…

Rada České televize odmítla stížnost společnosti Agrofert na publicistický pořad Reportéři ČT. Podle firmy, jejímž vlastníkem je ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, obsahovaly některé reportáže neověřené a manipulativní informace, jež měly záměrně vyzdvihnout Babišův střet zájmů.

Bezdomovectví lze odstranit snadno a efektivně

http://blisty.cz/art/77309.html

Často jsem svědkem toho, jak lidé říkají, že Amerika (míněny USA) je taková a taková, strašná, zejména že je asociální. Přitom rozdíly v rámci USA jsou skutečně veliké a mohou být plné neočekávaných překvapení.

Ženy budou muset vysvětlovat, proč jdou na potrat. Ministr Němeček chystá registr

http://domaci.ihned.cz/c1-63972160-zeny-budou-muset-vysvetlovat-proc-jdou-na-potrat…

Čtyři roky starý nápad na zřízení obřích zdravotnických registrů s databázemi pacientů se znovu vrací do hry. Změnu zákona chce prosadit ministr Svatopluk Němeček (ČSSD), píše deník MF Dnes. Pokud návrh projde, začnou registry fungovat od ledna roku 2017.

Ať mohou v obcích volit i cizinci ze zemí mimo EU, navrhuje ombudsmanka

http://zpravy.idnes.cz/politicka-participace-migrantu-d37-/domaci.aspx?c=A150407…

Přistěhovalci ze zemí mimo Evropskou unii, kteří mají v Česku trvalý pobyt, by měli mít možnost politického zapojení ve svých obcích, tedy právo volit a právo být voleni. Jsou to klíčové podmínky pro jejich integraci, domnívá se ombudsmanka Anna Šabatová. V řadě zemí EU se podle ní tato praxe osvědčila.

Není líp: Za první čtyři měsíce Babiš vybral na daních méně než loni. A vláda utratila více

http://www.reflex.cz/clanek/komentare/63881/andrea-holopova-neni-lip-za-prvni-ctyri…

Za leden až duben letošního roku ministr financí Andrej Babiš vybral na daních 400 miliard korun a to je o osm milard méně, než se vybralo ve stejném období loňského roku. Výdaje tvořily také 400 miliard, jenže to je až o 19 miliard více než za první třetinu roku 2014. Vládě se tak stále nedaří plnit sliby, že bude hospodařit lépe než předchozí kabinety.

Časopis Charlie Hebdo dostal cenu PEN klubu

http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/368820-casopis-charlie-hebdo-dostal-cenu…

Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo, jehož pařížská redakce se stala v lednu terčem krvavého útoku islamistů, obdržel v noci na středu cenu Mezinárodního PEN klubu za odvahu v boji za svobodu slova. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Udílení ocenění v New Yorku doprovázela přísná bezpečnostní opatření.

Policie může výjimečně odposlouchávat novináře, aby zjistila jméno jeho zdroje, rozhodl soud

http://domaci.ihned.cz/c1-63966560-policie-muze-vyjimecne-odposlouchavat-novinare…

Právo na ochranu novinářského zdroje lze v některých výjimečných případech prolomit, vyplývá z nedávného usnesení Nejvyššího soudu (NS). Jde například o situaci, kdy vlivný člověk poskytne žurnalistovi tajnou informaci s cílem zmařit vyšetřování korupce nebo jiné závažné trestné činnosti ve státních strukturách. Tehdy podle NS připadá v úvahu odposlech novináře s cílem zjistit, kdo a s jakým úmyslem informaci poskytl.

Česko ohrožují osamělí vlci. Radikalizují se přes internet a mlčí, tvrdí tajné služby

http://domaci.ihned.cz/c1-63967360-cesko-ohrozuji-osameli-vlci-radikalizuji-se-pres…

Skutečným nebezpečím pro Česko podle tajných služeb nejsou občané, kteří by odjeli bojovat v řadách Islámského státu, ale takzvaní osamělí vlci. Tedy ti, kteří nikam neodjedou, ale radikalizují se přes internet a své názory nikde nezveřejňují.