Rusko hromadí zlato, český poklad se scvrkává

http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/rusko-hromadi-zlato-cesky-poklad-se…

Ve shromažďování zlata je jednoznačnou světovou jedničkou Rusko. V Česku se naopak zásoby zmenšují a republice patří až 70. místo na světě. Vyplývá to z pravidelné zprávy organizace Word Gold Council, jejíž údaje o zlatých rezervách stovky zemí porovnala společnost Zlato. Další údaje pocházejí od Mezinárodního měnového fondu a Banky pro mezinárodní vypořádání, což je jakási celosvětová centrální banka.

Soros chce dát každému imigrantovi 15 tisíc euro, tvrdí bez důkazů Orbán

http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/soros-chce-dat-kazdemu-imigrantovi-15-tisic…

Podpora migrace není odpovědí na ekonomické problémy, řekl dnes maďarský konzervativní premiér Viktor Orbán, který patří k hlasitým kritikům přijímání běženců z muslimských zemí. Kritizoval také finančníka George Sorose, který má údajně plán, prostřednictvím kterého chce rozdat peníze uprchlíkům.

Druhý muž hnutí ANO Faltýnek loni v Agrofertu vydělal 4,6 milionu korun. Vysoké příjmy mimo politiku měl i Schwarzenberg

https://domaci.ihned.cz/c1-65808520-druhy-muz-hnuti-ano-faltynek-loni-v-agrofertu…

Předseda poslanců hnutí ANO a jeho první místopředseda Jaroslav Faltýnek loni získal od Agrofertu přes 4,6 milionu korun jako člen představenstva. Proti minulým létům jde zhruba o dvojnásobnou částku. Poměrně vysoké příjmy mimo politiku vykázal v majetkovém oznámení za loňský čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, asi 18,7 milionu korun. Nejvíce peněz mu plynulo z pronájmů.

Ať se výrobci robotů inspirují v letectví a zavedou etické černé skříňky, nabádají vědci

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/at-se-vyrobci-robotu-inspiruji-v…

Stejně jako každé letadlo nahrává letová data do černé skříňky, tak by měl i každý robot vybavený umělou inteligencí běžně zaznamenávat „myšlenky“, na jejichž základě učinil rozhodnutí. Takzvané etické černé skříňky by měly jednak pomoci při vyšetřování nehod, zároveň by měly usnadňovat komunikaci robotů s jejich uživateli.

V Římě hrozí zavedení přídělového systému na vodu, jezero Bracciano vysychá

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/444250-v-rime-hrozi-zavedeni-prideloveho…

Kvůli dlouhodobému suchu hrozí italské metropoli zavedení přídělového systému na vodu. Italské úřady totiž zakázaly čerpat vodu z jezera Bracciano poblíž Říma. Zákaz čerpání vstoupí podle agentury Reuters v platnost 28. července.

Střední třída nedosáhne na vlastní bydlení

https://www.novinky.cz/finance/443774-stredni-trida-nedosahne-na-vlastni-bydleni.html

Průměrné sazby hypoték se podle ukazatele Fincentrum Hypoindex pomalu ale jistě vzdalují dvěma procentům. Na trh bydlení však mají daleko větší vliv poslední aktivity ČNB, která po sérii loňských doporučení přichází s dalším zpřísněním v podobě novely zákona o ČNB.

Používání zajišťovacích příkazů je v pořádku, oznámí Pilný vládě. Zpráva o ničem, komentuje Plíšek

https://domaci.ihned.cz/c1-65808070-pouzivani-zajistovacich-prikazu-je-v-poradku…

Zajišťovací příkazy nijak nezneužíváme, vše je v pořádku. Tak bude v pondělí přesvědčovat vládu ministr financí Ivan Pilný (ANO). Zprávu si od něj vyžádal předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) poté, co přístup finanční správy kritizovali někteří poslanci. Těm se nelíbilo, že berní úřady s pomocí tohoto nástroje zlikvidovaly prosperující firmy pouze kvůli nepodloženému podezření z daňových podvodů.

NKÚ: Ministerstvo průmyslu má v účtech chyby za desítky miliard

http://zpravy.idnes.cz/zprava-nku-o-hospodareni-mpo-ministerstva-fjx-/domaci.aspx?c…

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) mělo v účtech a výkazu pro hodnocení plnění rozpočtu chyby za desítky miliard, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad. Ten kontroloval hospodaření úřadu za rok 2015. Například v účetní závěrce byly chyby za více než 25 miliard korun. Podle ministerstva jsou uvedené výtky výsledkem rozdílu v postupech obou úřadů.

Vyfoť imigranta, ochráníš Česko! Bizarní web vyzýval k nahlášení "podezřelých" osob

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/bizarni-stranka-vyzyvala-k-foceni-osob-jine-barvy…

Sociální sítě zaplavil odkaz na stránku Vyfoť imigranta, která zveřejňovala fotografie lidí "podezřelých z ilegální migrace". Lidé na ni mohli nahrát snímky cizinců. Podle ministerstva vnitra je takové chování na hraně, nebo až za hranou zákona. Fotografie na webu byly pořízeny na veřejných místech a zobrazovaly převážně osoby tmavé barvy pleti nebo v oblečení nasvědčujícím, že se jedná o muslimy.

Strnad získal od vlády miliardovou zakázku. Za dřívější obchody přitom zamíří k soudu armádní špičky

https://archiv.ihned.cz/c1-65824290-strnad-ziskal-od-vlady-miliardovou-zakazku-za…

Nejvlivnější český zbrojař Jaroslav Strnad získal jednu z největších zakázek, které schválila dosluhující Sobotkova vláda. Strnadova společnost Tatra si ukousne zhruba polovinu z 9,5 miliardy korun, které dá česká armáda na nákup nové techniky. Pro Strnada to zdaleka není první zakázka pro české vojáky: kvůli jednomu ze starších obchodů jsou už měsíce obviněni čtyři někdejší vysoce postavení zaměstnanci ministerstva obrany a armády.

Ázerbájdžán přepravuje pod diplomatickým krytím stovky tun zbraní, zapojilo se i Česko

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/444092-azerbajdzan-prepravuje-pod…

Ázerbájdžán patří k zemím, které se nejvíce podílejí na obchodu se zbraněmi, i když sám velký zbrojní průmysl nemá. Jeho letectvo a aerolinky Silk Ways však tyto zbraně přepravují, často pod diplomatickým krytím, takže se náklad nekontroluje. Mnohé zbraně skončily v rukou radikálů na Blízkém východě včetně Islámského státu, jak uvedl server Real Clear Defence a naznačil bulharský list Trud. Ten získal dokumenty o transportech přes Anonymous Bulgaria.