Prominenti Asadova syrského režimu jezdí do Česka za odpočinkem. Někteří jsou i na sankčním seznamu

http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/prominenti-asadova-syrskeho-rezimu-jezdi-do…

Do Česka za dobu trvání války v Sýrii přijela na zotavenou, na léčení i na oficiální návštěvu řada blízkých spolupracovníků Bašára Asada. Píše o tom server Hlídací pes.org. Branou jim je české velvyslanectví v Damašku. Pro obyčejné Syřany je konzulární odbor české ambasády v Damašku uzavřený. Všichni řadový zájemci o cestu do ČR musejí odjet o vízum zažádat na konzulární pracoviště, jež bylo z bezpečnostních důvodů přesunuto do libanonského Bejrútu.

Změna postsocialistické struktury našeho zemědělství je potřebná. Ministerstvo jí ale brání

http://www.asz.cz/cs/aktualne-z-asz/zmena-postsocialisticke-struktury-naseho…

Snížení dotací pro velké podniky, naopak větší a účinnější podpora zejména malých a středních farem, efektivní podpora mladých a začínajících hospodářů a zjednodušení podnikání drobným zemědělcům. To jsou hlavní dlouhodobé priority Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR), které vycházejí z mnoha usnesení Asociace a které povedou ke kýženému oživení venkova a zdravějšímu podnikání v zemědělství. Všechna tato opatření bylo možné zavést již v rámci současné Společné zemědělské politiky (SZP), nicméně naše vláda příležitost nevyužila a podle materiálu „Informace pro vládu ČR o východiscích budoucí podoby Společné zemědělské politiky po roce 2020“, který předkládá ministr Jurečka na vládu nyní, tak Ministerstvo zemědělství (MZe) neplánuje ani do budoucna.

V Česku už skoro neexistuje místo bez světelného smogu. Stane se ze svícení přestupek?

http://www.rozhlas.cz/plus/dnesniplus/_zprava/v-cesku-uz-skoro-neexistuje-misto-bez…

Česká vláda se začala zabývat světelným znečištěním. Na včerejším zasedání ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO představil závěry sedmdesátistránkové studie České astronomické společnosti. Odborníci doporučují, aby se světelné znečištění začalo brát jako přestupek rušení nočního klidu.

Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou

http://www.ceskenoviny.cz//zpravy/dukazy-o-muceni-zamestnancu-vw-v-brazilii-za…

Důkazy, že firma Volkswagen spolupracovala s brazilskou vojenskou diktaturou, vedla černé listiny vlastních zaměstnanců s uvedením jejich politické orientace a umožňovala jejich zatýkání a mučení na pracovišti, se množí. Vyplývá to ze zpráv některých německých médií. Není ovšem jasné, zda automobilka bude ochotna vyplatit odškodnění. Žalobu na dceřinou firmu Volkswagen do Brasil kvůli údajné kolaboraci podaly oběti na podzim 2015. Koncern slíbil úplné prošetření událostí.

Čína se mění ve velmoc v oblasti umělé inteligence

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/444140-cina-se-meni-ve-velmoc-v-oblasti-umele…

Čínská vláda představila tento týden národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020 zvýšit na 150 miliard jüanů (498 miliard Kč) a do roku 2025 až na 400 miliard jüanů (1,3 biliónu Kč). Státní rada, která plní funkci vlády, ve své zprávě rovněž potvrdila, že Peking chce do roku 2025 postupně zvyšovat investice do umělé inteligence a do roku 2025 se chce stát světovým lídrem v této oblasti.

OLAF hledá šéfa. Verdikt v kauze Čapí hnízdo může být až po volbách

http://neovlivni.cz/olaf-hleda-sefa-verdikt-v-kauze-capi-hnizdo-muze-byt-az-po…

V bruselském vyšetřování dotace pro lídra hnutí ANO Andreje Babiše na jeho luxusní konferenční centrum Čapí hnízdo se objevila nečekaná komplikace. Evropský úřad pro boj s podvody, který vyšetřování po bruselské lince vede, totiž mění svého šéfa. Takový krok bude mít podle znalců místního prostředí zcela jistě vliv na to, že politicky citlivá kauza počká na nového šéfa. A ten se ujme svého křesla patrně až po tuzemských parlamentních volbách.

Vliv Faltýnkova muže v Praze roste. Advokát z Přerova dělá pro Pražské služby a radí Krnáčové

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/vliv-faltynkova-znameho-stoupa-advokat-z-prerova…

Původně přerovský advokát Květoslav Hlína se postupně stává důležitou figurou pražské politiky. Hlínovi, který dlouhá léta spolupracoval s 1. místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem, se nejprve podařilo "uchytit" v resortu dopravy řízeném Danem Ťokem. Kromě toho spolupracuje již několik měsíců s pražským dopravním podnikem a je právním poradcem primátorky Adriany Krnáčové. Podle informací Aktuálně.cz začal pracovat také pro firmu Pražské služby.

Průměrný anglický absolvent má 1,5 milionu dluhů, které nikdy nesplatí

http://zpravy.e15.cz/zahranicni/ekonomika/prumerny-anglicky-absolvent-ma-1-5-milionu…

Konkurenceschopná ekonomika dnes potřebuje kvalitní vědeckou základnu a ta zase exkluzivně vzdělané výzkumné pracovníky. Těm musí být domácími vědeckým institucemi nabídnuta dostatečně atraktivní perspektiva, aby se v našem případě do Česka chtěli ze studijních pobytů a stáží, které jim výrazně zvyšují kvalifikaci, vrátit. S financováním vysokého školství dnes různými způsoby bojují téměř všechny státy. V Británii zavedli v roce 1997 poplatky za vyšší vzdělávání ve výši okolo 55 tisíc korun za rok, dnes je to 270 tisíc plus šestiprocentní úrok.

Jurečka vyškrtl vejce od Agrofertu ze seznamu krajových specialit. Volební boj, zlobí se firma

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/jurecka-vyskrtl-vejce-od-agrofertu-ze-seznamu…

Výrobce ryze průmyslového vaječného výrobku z holdingu Agrofert se měl nově honosit značkou Regionální potravina. Ministr zemědělství Marian Jurečka se ale poté, co na případ upozornil online deník Aktuálně.cz, rozhodl titul neudělit. Podnik to označil za součást předvolebního boje. Ministerstvo připustilo, že pravidla soutěže, která má zviditelnit menší místní producenty a jejich speciality, možná změní.

Petr Nečas je slušný, skromný a pracovitý člověk, říká Sehnal

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Petr-Necas-je-slusny-skromny-a…

Podnikatel Pavel Sehnal vstoupil na politickou scénu s obnovenou Občanskou demokratickou aliancí. V rozhovoru pro Info.cz například uvedl, že by strašně rád získal do strany bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). „Je to velmi slušný, skromný a pracovitý člověk,“ uvedl Sehnal.

Kubera nasbíral v Senátu dostatek podpisů pro kandidaturu na Hrad. Rozhodne se ale až na poslední chvíli

https://domaci.ihned.cz/c1-65806450-kubera-nasbiral-v-senatu-dostatek-podpisu-pro…

Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) nasbíral mezi kolegy v horní komoře parlamentu dost podpisů, aby se mohl ucházet o funkci prezidenta. Napsal to ve čtvrtek server iDNES.cz. V Senátu získal 15 podpisů, na kandidaturu jich stačí deset. Zda bude o funkci usilovat, se chce rozhodnout až na poslední chvíli i v závislosti na tom, jací další kandidáti se přihlásí.

CzechInvest poskytuje miliardy montovnám, legislativu kritizují politici i ekonomové

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/czechinvest-poskytuje-miliardy…

Za první pololetí letošního roku poskytl stát skrze svou agenturu CzechInvest finanční podporu více než 40 společnostem. Více než 6 miliard korun, které stát firmám poskytne, ale z velké části poputuje průmyslovým montovnám, více než polovina financí má například putovat automobilovému průmyslu. A to v době, kdy ze strany ekonomů zaznívají hlasy o potřebě změny ekonomického smýšlení.

Současný důchodový systém je udržitelný a nepotřebuje reformu, uvádí vládní dokument

http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/soucasny-duchodovy-system-je-udrzitelny-a…

Český důchodový systém je podle nové vládní studie do budoucna udržitelný a jeho zásadní velká reforma není nutná. Stačit by podle autorů měly úpravy parametrů spolu se zvýšením podílu důchodových výdajů na HDP a posílením spoření v takzvaném třetím pilíři. Studii, která popisuje reformy v sousedních zemích, ve Švédsku, Švýcarsku, Pobaltí a Latinské Americe, se Úřad vlády chystá zveřejnit na webu v pondělí.