České zbrojovky loni vyvezly zbraně za rekordních 18 miliard korun

http://www.lidovky.cz/ceske-zbrojovky-loni-vyvezly-zbrane-za-rekordnich-18-mld-kc…

Export zbraní a vojenského materiálu z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo 15 miliard. Z jednotlivých států české zbrojovky nejvíc vyvezly do Iráku. K vývozu vojenského materiálu bylo v roce 2016 uděleno 1180 licencí. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pondělí projedná vláda.

Magnát Valenta se vrhl na školství, chystá vznik vzdělávacího impéria

http://zpravy.idnes.cz/ivo-valenta-vzdelavaci-imperium-vs-karla-englise-v-brne-pi7-…

Hazardní boss a senátor Ivo Valenta se nově zaměřil na vzdělávání. Podle zjištění MF DNES začal vytvářet vzdělávací impérium, jehož součástí mají být nejen vysoké, ale také základní a střední školy. Jedním z pilířů projektu se stane soukromá vysoká škola Karla Engliše v Brně, která byla spojena s několika skandály.

Americký senátor a známý jestřáb John McCain má zhoubný nádor mozku

https://www.novinky.cz/zahranicni/444004-americky-senator-a-znamy-jestrab-john…

Vlivný senátor Spojených států John McCain má mimořádně zhoubný nádor mozku, takzvaný glioblastom. V prohlášení to se souhlasem arizonského senátora ve středu místního času (ve čtvrtek nad ránem) sdělila podle agentury AP klinika Mayo, kde se McCain podrobil odstranění krevní sraženiny nad levým okem.

Vláda Thatcherové tlačila na propuštění Rudolfa Hesse, ukázaly archivy

http://zpravy.idnes.cz/rudolf-hess-thatcherova-britanie-spandava-nemecko-fsx-…

Velká Británie v 80. letech opakovaně tlačila na propuštění nacistického pohlavára Rudolfa Hesse z věznice ve Špandavě, kde si v izolaci odpykával doživotní trest. Vyplývá to z nově zveřejněných dokumentů z britských archivů. Moskva Hessovo propuštění odmítla a Hitlerův zástupce nakonec spáchal sebevraždu.

Strašení kůrovcem na Šumavě je falešné, tvrdí ekolog a zastánce bezzásahových zón

http://www.rozhlas.cz/plus/proaproti/_zprava/straseni-kurovcem-na-sumave-je-falesne…

Česko se potýká se suchem, které trápí zvláště jih republiky. Do jaké míry souvisí posilování tohoto klimatického jevu na Šumavě s velikostí ploch ponechaných bez vlivu a zásahu člověka? „Bezzásahový režim způsobil uschnutí velké části lesa na Šumavě,“ uvedl v pořadu Pro a proti člen sněmovního výboru pro životní prostředí a poslanec Jan Zahradník (ODS).

EU se chová jako šílenec, stěžoval si Netanjahu v uniklém rozhovoru s premiéry V4

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/443972-eu-se-chova-jako…

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na jednání s premiéry zemí visegrádské čtyřky (V4) v Budapešti chování Evropské unie vůči své zemi charakterizoval jako šílené. Podle izraelského listu Haarec byla jeho slova ze setkání za zavřenými dveřmi nedopatřením přenášena do sluchátek čekajícím novinářům.

Ať Češi berou stejně jako my, žádají němečtí odboráři. Koncerny budou pod větším tlakem na růst mezd

https://m.ihned.cz/c1-65804020-at-cesi-berou-stejne-jako-my-zadaji-nemecti-odborari…

Odboráři v Česku získali vlivného a silného spojence v boji za vyšší mzdy v nadnárodních koncernech. Na lepší podmínky českých zaměstnanců začaly tlačit také německé odbory, požadují vyrovnání platových podmínek v továrnách v okolních zemích s těmi německými. "Chceme stejnou odměnu za stejnou práci a rychlejší sjednocování norem v Evropě," řekl HN šéf německé odborové centrály DGB Reiner Hoffmann.

Antisemitské výpady nevadí. Izraelského premiéra pojí s Orbánem odpor k miliardáři Sorosovi

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/antisemitske-vypady-nevadi-izraelskeho-premiera…

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přijel na návštěvu Maďarska. Nad schůzkou s jeho protějškem Viktorem Orbánem, která se věnovala hlavně ekonomické spolupráci, se vznášel stín amerického miliardáře George Sorose. Pro Orbánovu vládu je Soros politickým protivníkem před volbami. Izraelský velvyslanec v Maďarsku nejprve proti kampani, v níž se objevily antisemitské symboly připomínající maďarský předválečný antisemitismus, protestoval. Izraelské ministerstvo zahraničí ale kritiku před první návštěvou izraelského premiéra v Maďarsku od roku 1989 zmírnilo. Sorose nemusí ani sám Netanjahu.

Razie u Babiše. Slovenské úřady si posvítily na Agrofert

https://www.novinky.cz/ekonomika/443872-razie-u-babise-slovenske-urady-si-posvitily…

Slovenský Protimonopolní úřad podnikl neohlášené inspekce v několika velkých pekárnách, které patří do holdingu Agrofert, uvedl deník Sme. Úřad podle deníku prošetřuje vliv exministra financí a miliardáře Andreje Babiše (ANO) na výrobu a prodej pečiva na Slovensku.