V Německu demokracie nezvítězila. Jiný pohled na AfD a na Německo

http://news.e-republika.cz/article3552-V-N%C4%9Bmecku-demokracie-nezvit%C4%9Bzila…

Být Němkou, volila bych stranu Alternative für Deutschland? Těžko. Strana vystupuje sice radikálně proti imigrační politice Angely Merkelové, slibuje konečně zákon o obecném referendu. A má bonbónek pro všechny, kdo oprávněně nenávidí státní televizní a rozhlasovou německou propagandu: odstranění poplatku GEZ.

Svět má další demografický problém. Mladých je moc a práce málo

http://zpravy.idnes.cz/demografie-mladi-prace-06u-/zahranicni.aspx?c=A160315_2232438…

Zatímco v bohatých zemích přibývají senioři, rozvojový svět čím dál víc mládne. Čtvrtinu lidstva dnes tvoří mladí lidé ve věku mezi deseti a čtyřiadvaceti lety. Ohromná většina z nich jen těžko hledá zaměstnání. Demografové varují, že to nevěstí nic dobrého.

USA po zrušení zákazu vyváží ropu do celého světa, zvyšují tlak v Evropě

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/usa-po-zruseni-zakazu-vyvazi-ropu…

Pouhé tři měsíce od zrušení amerického zákazu vyvážet ropu již surovina proudí ze Spojených států takřka do všech koutů světa. Celkově je sice tento export stále nízký, už má ale schopnost znatelně ovlivňovat globální trh s touto strategickou surovinou, napsala agentura Bloomberg.

Ostré drápky čínské pandy. V okolí Zemana a Sobotky jsou lidé z vazbou na Čínu

http://www.lidovky.cz/ostre-drapky-cinske-pandy-092-/zpravy-domov.aspx?c=A160319…

Na Pražském hradě a v Lánech se ladí poslední detaily před historickou návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga, která začne o Velikonočním pondělí. Ve Strakově akademii zase finišují jednání ohledně společných česko-čínských aktivit, které se po příjezdu zahraniční delegace oznámí. Peking se, minimálně podle zájmu české vlády, pro Prahu stává strategickým partnerem.

Stropnický: Rozpočet armády by měl meziročně stoupat o 4,5 mld. Kč

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/stropnicky-rozpocet-armady-by-mel-mezirocne-stoupat…

Rozpočet armády by měl meziročně stoupat o 4,5 miliardy korun. Jde o výhled, který by měl odpovídat potřebám a schopnosti uskutečnit plánované investice. Novinářům to po dnešním jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Loni ministerstvo obrany hospodařilo se 49 miliardami korun.

Ukrajinský velvyslanec v ČR rezignoval

http://www.novinky.cz/domaci/398076-ukrajinsky-velvyslanec-v-cr-rezignoval.html

Ukrajinský velvyslanec v České republice Borys Zajčuk rezignoval. Potvrdila to mluvčí ukrajinské ambasády v Praze. Důvody Zajčukova odstoupení nekomentovala. O rezignaci velvyslance v pátek informoval kyjevský list Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinského poslance Serhije Leščenka.

Neklid v koalici. Šéf ANO poslance stále napíná

http://www.novinky.cz/domaci/398101-neklid-v-koalici-sef-ano-poslance-stale-napina…

Nervozita z možných nečekaných tahů soupeře a napjaté ticho před středeční schůzí Sněmovny, kde má Andrej Babiš odhalit vlastníka Čapího hnízda z doby čerpání 50miliónové eurodotace. Tak vypadá v posledních dnech situace v koaličních partajích, které Babišova kauza zneklidnila.

Babiš otočil, nechá se grilovat na mimořádné schůzi

http://www.novinky.cz/domaci/398086-babis-otocil-necha-se-grilovat-na-mimoradne…

Pod tlakem lidovců a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš v pátek otočil a řekl, že podpoří schválení programu mimořádné schůze Sněmovny. Tu iniciovaly opoziční TOP 09 a s ODS, konat se bude ve středu. Vicepremiér se na ní chystá vysvětlit okolnosti ohledně padesátimiliónové eurodotace své farmě Čapí hnízdo.

Babišova vila je vedena jako ubytovací zařízení, ale pronajmout si ji nelze

http://www.novinky.cz/domaci/397872-babisova-vila-je-vedena-jako-ubytovaci-zarizeni…

Centrální vila v areálu luxusní farmy Čapí hnízdo na Benešovsku, kterou využívá ministr financí Andrej Babiš (ANO), je podle oficiálního výpisu z katastru nemovitostí ubytovacím zařízením. Právě na takové stavby otevřené pro kohokoli byla určena padesátimiliónová evropská dotace, kterou společnost provozující farmu čerpala, potíž je ale v tom, že Babišem využívaná rezidence je pro veřejnost nedostupná.

Vláda kvůli Čapímu hnízdu padnout nemusí, říká šéf lidoveckých poslanců

http://www.novinky.cz/domaci/397990-vlada-kvuli-capimu-hnizdu-padnout-nemusi-rika…

Předseda poslaneckého klubu koaliční KDU-ČSL Jiří Mihola v rozhovoru pro Právo označil problém ministra financí Andreje Babiše (ANO) s financováním farmy Čapí hnízdo za etickou záležitost, která se týká výhradně jeho. Vláda podle něj funguje stabilně a kvůli kauze padat nemusí.

Sobotka svolal kvůli kauze Čapí hnízdo předsednictvo ČSSD

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/sobotka-svolal-kvuli-kauze-capi-hnizdo…

Hnutí ANO musí podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) problémy kolem kauzy Čapího hnízda srozumitelně vysvětlit a řešit, nesmí je bagatelizovat. Sobotka chce, aby vláda stabilně pracovala a ANO v tom musí koalici pomoci. Dopady kauzy se bude zabývat předsednictvo ČSSD, které Sobotka svolal na páteční večer

Čínský prezident v Praze podepíše dohodu o strategickém partnerství

http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/cinsky-prezident-v-praze-podepise-dohodu-o…

Hlavním výsledkem návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku má být společné prohlášení k ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou. Připravuje se také podpis několika memorand o spolupráci v oblasti investic, financí, letectví nebo zdravotnictví, vyplývá z podkladů pro jednání vlády.

Ministr kultury Herman: Čína si stěžovala na uctění obětí tibetského povstání českými poslanci

http://domaci.ihned.cz/c1-65214660-herman-cina-si-stezovala-na-ucteni-obeti…

Čína si podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) stěžovala na nedávné uctění památky obětí protičínského povstání v Tibetu českými poslanci. Ministr to napsal na twitteru. Ministerstvo zahraničí to nepotvrdilo, mluvčí ministerstva Michaela Lagronová sdělila jen, že se o uctění památky "zmínili" zástupci čínské ambasády na pravidelné schůzce.

Němcová protestuje proti semináři o vztazích Česka a Číny ve Sněmovně

http://www.novinky.cz/domaci/397964-nemcova-protestuje-proti-seminari-o-vztazich…

Někdejší šéfku Sněmovny, nyní předsedkyni mandátového a imunitního výboru Miroslavu Němcovou (ODS) rozhořčilo, že se v prostorách dolní komory uskuteční příští týden seminář týkající se vztahů mezi Českem a Čínou. Němcové vadí, že na semináři vystoupí profesor stranické školy ústředního výboru KS Číny.