Babiš plánoval, že zvelebí statek, už když jeho firma areál kupovala

http://www.novinky.cz/domaci/397747-babis-planoval-ze-zvelebi-statek-uz-kdyz-jeho…

Tvrzení ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše o tom, že nemohl spáchat dotační podvod při výstavbě Čapího hnízda, protože v roce 2008 držel anonymní akcie někdo jiný, dostává další trhliny. Právu se podařilo vypátrat původní vlastníky Dvora Semtín, z jehož ruin bylo dnešní konferenční centrum a ekocentrum postaveno.

Rozešel se s Babišovým hnutím: Plán na odstranění Sobotky. Čapí hnízdo? Vtip

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Rozesel-se-s-Babisovym-hnutim-Plan-na…

Podle advokáta a člena výboru iniciativy Veřejnost proti korupci Milana Hulíka se protikorupční aktivisté ke kauze Čapí hnízdo nevyjadřují, protože by jim to připadalo jako kopání do mrtvoly. Za mnohem nebezpečnější než komické vymlouvání Andreje Babiše z podezření z dotačního podvodu považují aktivisté spojenectví s Čínou a Ruskem. Hulík kandidoval do Senátu za Babišovo hnutí ANO 2011, se kterým se však zcela rozešel s konstatováním, že v něm mnohým jde výhradně o vlastní prospěch.

České děti se málo hýbou a hrozí jim obezita. Problém začíná už u kojenců, varuje lékař

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/ceske-deti-se-malo-hybou-a-hrozi-jim-obezita…

Nová studie od expertů z Univerzity Palackého v Olomouci zjistila, že 80 procent českých dětí mezi jedenácti až patnácti lety se nedostatečně hýbe. Roste také množství těch, které trápí nadváha, nebo dokonce obezita. Lékař Zlatko Marinov z pražské fakultní nemocnice v Motole říká, že problémy vznikají už v kočárku.

Migranty do rozvodněné řeky nalákaly lživé letáky. Slibovaly odvoz do Německa

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/397740-migranty-do-rozvodnene-reky-nalakaly…

Jak obejít hraniční plot a dostat se přes řeku Suvu z Řecka do Makedonie radily migrantům letáky v arabštině, které někdo rozšířil na řecké straně hranice, v uprchlickém táboře Idomeni. Na letácích bylo navíc uvedeno, že na makedonské straně čekají „vlaky či autobusy“, které běžence odvezou do Německa. Kdo za cynickým podvodem stojí, není známo.

Ropa zdražuje, američtí těžaři ale nezvládají dost rychle obnovit provoz

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/ropa-zdrazuje-americti-tezari-ale…

Američtí těžaři z ropných písků měli svou schopností rychle reagovat na cenové výkyvy přinést světovému trhu stabilitu. Nynější růst cen následující po dlouhodobém zlevňování ale ukazuje, že ani frakování nedává těžařům možnost utahovat a povolovat kouhoutky podle libosti. Řada z nich se totiž potýká s důsledky ropné krize, které jim brání v rychlém obnovení těžby.

Zeman podpořil polskou vládu. EU by podle něj neměla moralizovat

http://www.novinky.cz/domaci/397697-zeman-podporil-polskou-vladu-eu-by-podle-nej…

Evropská unie by podle prezidenta Miloše Zemana neměla kritizovat polskou vládu za kroky, které podnikla a které Brusel vnímá jako ohrožení demokracie. Hlava státu to prohlásila po setkání se svým polským protějškem Andrzejem Dudou. Politici spolu mluvili také o spolupráci Visegrádské čtyřky (V4) nebo migrační krizi.

Praha plánuje tři masové hroby. Pro případ velké katastrofy

https://echo24.cz/a/wkxxr/praha-planuje-tri-masove-hroby-pro-pripad-velke-katastrofy

Správa pražských hřbitovů pracuje na novém plánu konkrétní činnosti, který je součástí krizového plánování města Prahy, aby byla připravená na řešení mimořádných událostí s vysokým počtem obětí. V rámci něj řeší také možnost vzniku masových hrobů, k čemuž by došlo v případě velké katastrofy s tisíci obětmi. Praha má podle ředitele Správy k dispozici volné kapacity pohřebišť, kde by bylo možné udělat tři masové hroby.

Státní dluh loni stoupl. Každý obyvatel tak teoreticky dluží 159 tisíc korun

http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaciekonomika/_zprava/statni-dluh-loni-stoupl-kazdy…

Na každého obyvatele České republiky bez ohledu na to, jestli je to dítě nebo dospělý, připadá dluh 159 tisíc korun. Takový je reálný přepočet zadlužení, které má celý stát. Loni mírně stouplo o 9,3 miliardy korun na 1,673 bilionu korun. Údaje z poloviny února dnes potvrdilo ministerstvo financí.

Babiš dává ruce pryč od náměstka, který tajně nechal vyzvídat detaily o vyšetřování Čapího hnízda

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/babis-dava-ruce-pryc-od-namestka-ktery-tajne-nechal…

Ministr financí Andrej Babiš tvrdí, že jeho podřízený Tomáš Vyhnánek jednal na vlastní pěst, když nechal u Evropského úřadu pro boj proti podvodům zjišťovat detaily vyšetřování dotační kauzy Čapího hnízda, která Babiše politicky ohrožuje. Babiš současně nevidí na jeho pátrání nic zvláštního. Třeba že Vyhnánek obešel dva své podřízené ředitele - bez jejich vědomí zadal řadové referentce, aby napsala do Bruselu. Vyhnánek dosud nevysvětlil, proč si vybral konkrétní úřednici a proč o tom neinformoval její šéfy. Náměstkův postup byl podezřelý i v Bruselu.

Moje farma, psal Babiš už půl roku předtím, než ji oficiálně převzal Agrofert

http://www.novinky.cz/domaci/397664-moje-farma-psal-babis-uz-pul-roku-predtim-nez-ji…

Nejlepší místo k životu je moje farma, napsal na Twitter Andrej Babiš v dubnu 2013, tedy v době, kdy měl areál Čapí hnízdo patřit někomu jinému, jehož jméno Babiš sice ví, ale odmítá říci, kdo to je. Holding Agrofert prostřednictvím společnosti Imoba oficiálně převzal farmu až v listopadu, tedy půl roku poté, co Babiš o farmě hovořil jako o svojí.

Babiše nedáme, zní unisono z ANO. Oporu má ministr financí i na Hradě

http://www.novinky.cz/domaci/397631-babise-nedame-zni-unisono-z-ano-oporu-ma-ministr…

Poslanci za hnutí ANO stojí za svým předsedou Andrejem Babišem jako jeden muž. Nezviklaly je ani požadavky koaličních partnerů ČSSD a KDU-ČSL, aby do týdne vysvětlil, jak Farma Čapí hnízdo získala dotaci 50 miliónů korun. Když tak neučiní, lidovci i ČSSD se připojí ke schválení programu mimořádné schůze, kterou na příští středu nechala svolat ODS a TOP 09.

Úředníci si stěžovali na Babišova náměstka kvůli Čapímu hnízdu. Zřejmě přijdou o práci

http://archiv.ihned.cz/c1-65206630-urednici-si-stezovali-na-babisova-namestka-kvuli…

Dvojice ředitelů z ministerstva financí, která odhalila podezřelé kroky Babišova náměstka a jedné z referentek v dotační kauze Čapího hnízda, může velmi brzy přijít o práci. Martina Uhrinová a Ladislav Janák, někdejší protikorupční detektivové a nyní šéfové v úseku kontroly evropských dotací, zřejmě doplatí na závažné zjištění: jejich kolegové tajně vyzvídali v Bruselu detaily vyšetřování podezření z dotačního podvodu, které ohrožuje ministra Andreje Babiše.

U zelené nafty bych mohl být ve střetu zájmů, říká se zpožděním Babiš

http://www.novinky.cz/ekonomika/397615-u-zelene-nafty-bych-mohl-byt-ve-stretu-zajmu…

Ministerstvo financí chce, aby návrh na znovuzavedení vratky spotřební daně z pohonných hmot, tzv. zelenou naftu pro zemědělce, předložilo ministerstvo zemědělství. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se totiž obává možného střetu zájmů a chce vládní usnesení změnit. Jenže vytvoření novely zákona dostal Babiš za úkol už vloni v prosinci a úřad vlády s dodatečnou změnou nesouhlasí stejně jako ministerstvo zemědělství.